1

Téma: spermiogram

Dobrý den,
v září 2013 jsem ve 38 týdnu těhotenství přišla o miminko -z neznámých důvodů hypoxie. Porod císařským řezem.Otěhotnění bylo úplně bez problémů.
Lékaři mě nyní poslali na různá vyšetření. Vyšetřován byl i manžel U mě vše v pořádku. Ale u manžela byl zjištěn veelmi špatný spermiogam:
objem spermatu: 9 ml
konc. spermií: 5mil/ml
celkový poč. spermií v ejakulátu 45 mil
pohyblivých spermií 40%
progresivní pohyblivost 0%
nonprogresivní poh- 40%
morfologie orientačně: normální tvar spermií

Manželovi byly doporučeny vitaminy a má příjít na kontrolní odběr. Je vůbec možné aby se takto špatné výsledky zlepšily? Minulé otěhotnění bylo hned a nyní, když mně konečně lékař povolil po císaři otěhotnět tak takovéto výsledky...
Po ztrátě miminka si moc přeju otěhotnět co nejdřív. Asi jediné co by mně psychicky pomohlo...
Je nějaká metoda umělého oplodnění možná pokud budou výsledky stejně katastrofální při kontrole?
Děkuji

2

Re: spermiogram

Dobrý den,
výsledek spermiogramu nepovažuji za tak katastrofální. I když parametry kvality spermií jsou o proti normě značně snížené, jistě je možné tuto situaci řešit pomocí technik asistované reprodukce (ICSI nebo v případě nízké kvality DNA spermií PICSI).
Při vitamínové kůře se samozřejmě kvalita spermií zlepšit může, záleží hodně na příčině nízké kvality spermií. Doporučila bych ještě změnu režimu-tedy dostatek spánku a odpočinku a zdravý životní styl s kontrolou za 3 měsíce.
Dále bych ráda zdůraznila, že morfologie spermií je důležitý parametr, který nelze hodnotit orientačně. Informace hodnoceno orientačně pro mě znamená informaci nulovou. Doporučuji Vám proto nechat si ejakulát vyšetřit na klinice, kde se řídí normami Světové zdravotnické organizace a spermie pro vyšetření barví. V případě zájmu se můžete objednat do naší laboratoře (tel. 549 523 257).
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Soňa Kloudová