Morfologie spermií se podle WHO normy hodnotí a uvádí jako % normálních a abnormálních forem s rozlišením, v jakém místě se patologie nachází. Případně kombinace (hlavička, střední část, bičík). Pokud Vás tedy zajímá objektivní informace, doporučuji zopakovat vyšetření v laboratoři, která pracuje v souladu s aktuální WHO normou (2010).
Samotný spermiogram ale není v dnešní době považován za příliš vypovídající vyšetření kvality spermatu. Proto doporučujeme také provedení testu integrity DNA spermií, případně dalších funkčních testů. Spermie jsou v dnešní době vysoce náchylné k poškození jaderné DNA. V některých případech však může spermie s poškozenou DNA oplodnit vajíčko. Důsledkem takového oplození potom bývá zhoršený vývoj embrya až zastavení vývoje, v případě otěhotnění pak může dojít k potratu. Vyšetření integrity DNA by z tohoto důvodu mělo být jedním ze základních diagnostických vyšetření kvality spermií.
Dobrý den, pane Františku, chybí mi informace o morfologii spermií, případně funkčních testech, pokud byly provedeny (fragmentace DNA spermií, přítomnost autoprotilátek, ...). K Vámi uvedeným výsledkům lze říci, že koncentrace je v normě, pohyblivost spermií je snížená (norma je 32% pro progresivní pohyb, 40% pro celkový pohyb). Doplňky Vám mohou i nemusí pomoci, je to věc značně individuální. Záleží ale také na věku Vás a zejména Vaší partnerky. Pokud je Vaší partnerce méně než 35 let, užívejte doplňky (alespoň 3 měsíce), a pokud se nepodaří otěhotnět do roka, pak vyhledejte odborníky a doplňte další vyšetření.