Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.


Odpovědět

Odpovědět

Vytvořit a poslat váš nový příspěvek

Můžete použít: BBCode Obrázky Smajlíky

Pole označena slovem %s musí být před odesláním formuláře vyplněny.

Povinné informace pro hosty




Požadované informace

Prohlédnout téma (nejnovější)

2

Vážený pane Lukane,
ve vašem případě bychom doporučovali postup, jehož součástí je, bohužel, opakování TESE. Tento výkon by se však měl sladit se stimulací Vaší partnerky a k oplození použít čerstvě zpracovaný materiál po TESE. Tento postup přináší větší naději zisku živých a pohyblivých spermií. V případě nadbytku vajíček nad získanými spermiemi lze tato zamrazit a o jejich použití rozhodnout následně.
Pokud jsou embrya, která vznikla z Vašich spermií vhodná k transferu, doporučujeme jejich použití. Embrya z dárcosvkých spermií lze prozatím zamrazit a o jejich použití uvažovat až jako poslední možné variantě.

Pokud máte další dotazy, neváhejte se ptát. Máte-li zájem o osobní konzultaci, objednejte se, prosím, do mé ambulance na tel. 549 523 258.

Hezký večer

prim. MUDr. Pavel Texl

1

Dobrý den, pane doktore. Je mi 32 let a máme s manželkou následující problém, který již sice řešíme, ale já si nejsem úplně jistý, zda je vše v pořádku. Předem se omlouvám za rozsáhlý popis, ale mou snahou je dodat co nejvíce informací, protože naše situace opravdu není jednoduchá.
Jen na úvod upřesním, že jsem zdravotně úplně v pořádku, i z hlediska genetického vyšetření, ale můj problém zřejmě tkví v tom, že jsem ve 22 letech prodělal příušnice.
S manželkou se snažíme o dítě od května 2011. Přibližně v březnu 2012 jsme začali naše neúspěšné snažení řešit s jedním nejmenovaným centrem asistované reprodukce (název centra mohu sdělit mailem). Nejprve bylo na řadě vyšetření manželky a tam bylo vše v pořádku, takže v květnu 2012 následoval můj 1. spermiogram s výsledkem – nalezeno pouze 11 motilních spermií (abstinence 6 dní). Následovalo genetické vyšetření mě i manželky s výsledkem, že je po této stránce vše v pořádku, takže cca na přelomu července a srpna byl proveden 2. spermiogram (bez delší přípravy, abstinence 2, možná 3 dny) a výsledkem – nalezena pouze jedna motilní spermie. Poté následovala konzultace s urologem a koncem srpna operace TESE s pravděpodobnou předpokládanou úspěšností 1%. Nakonec však operace proběhla úspěšně, nějaké spermie byly nalezeny a bylo zamraženo 23 vzorků tkáně. Vzhledem k informacím, které jsme dostali, jsme nabyli dojmu, že je vše super a že máme téměř vyhráno.
Následovala tedy řada kontrol manželky, schválení pojišťovny a od 2.11.12 začala stimulace a v pátek 9.11.12 bylo odebráno 22 vajíček, z toho 19 úplně v pořádku, 1 nedozrálé a 2 nepoužitelné. A zde přišel šok! Byli jsme informováni, že jelikož máme hodně vajíček, není jisté, že bude nalezeno dostatek spermií na oplodnění všech, takže po následné konzultaci jsme podepsali možnost dárce spermií. Byli jsme v šoku hlavně z toho, že jsme měli za to, že v odebraných 23 vzorcích tkáně bude několik desítek použitelných spermií. Udělali jsme tedy pro jistotu ještě jeden spermiogram (embryoložka byla překvapená, že byly dříve nalezeny nějaké motilní spermie), výsledek tohoto spermiogramu je 0.
Nakonec byl výsledek takový, že mými spermiemi po rozmražení všech vzorků bylo oplodněno 9 vajíček, z toho byli ale prokazatelně pohyblivé pouze dvě spermie a k množení buněk došlo po dvou dnech pouze u jediného vajíčka, a to ještě prý ne ideálně (vzniklo 5 buněk). U ostatních 11 vajíček se spermiemi od dárce bylo vše v pořádku a „chytli se všechny“. Jak to dopadne ještě nevíme, na ET bychom měli jít ve středu 14.11.12
V celé věci jsem samozřejmě úplný laik a víceméně dělám to, co mi lékaři řeknou, protože věřím, že jsou odborníci a dělají vše pro to, abychom mohli mít děti. Když si ale shrnu celý vývoj situace, nemůžu se ubránit dojmu, že vlastně nevím úplně na 100%, jestli pro možnost mít své děti bylo uděláno vše. Možnost využití dárce spermií je sice výborná, ale pro nás je opravdu extrémně důležité mít vlastní děti, a když se během celé doby, co věc řešíme, několikrát ukázalo, že bych zřejmě měl být schopen, alespoň z mého pohledu, děti vlastní mít, tak mám z tohoto důvodu problém přijmout spermie od dárce. Sice už jsme se s manželkou s tímto řešením částečně smířili, i když úplně se s celou věcí vyrovnat asi ještě chvíli potrvá, ale já bych měl rád opravdu jistotu, že mít vlastní děti nemohu a toto řešení je tedy pro nás jedinou možností.
Rád bych Vás tedy, pane doktore požádal, je-li to ve Vašich silách o rychlou odpověď a Váš názor na celou záležitost. Ve středu 14.11.12 pravděpodobně budeme muset udělat dost zásadní rozhodnutí týkající se našeho budoucího života a rád bych pro něj měl co nejvíce podkladů. Samozřejmě jsem připraven Vám uhradit veškerý Váš čas strávený nad mým dotazem, případně se dostavit na placenou konzultaci. Bohužel, momentálně čas hraje proti nám.

Předem velice děkuji za odpověď.