1

Téma: ANA protilátky

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o odborný názor. V minulosti som bola častejšie chorá, vrámci vyšetrenia na imunológii mi urobili aj vyšetrenie ANA IF, ktoré bolo pozitívne na jeden + (popis- zrnité jadro). Od tej doby mi ho imunológ pravidelne kontroloval cca 1x za rok, vravel, že to nič zlé neznamená,že sa nemám obávať. Pri ďalších kontrolách bolo niekedy negatívne, raz či dvakrát znovu pozitívne, 1x na 2 ++ s popisom : zrnité jadro+cytoplazma. Posledná kontrola spred asi 3/4 roka bola negatívna. Doplnil mi aj vyšetrenie ANA3 WB, ktoré bolo negatívne. Chcem sa opýtať,či táto občasná pozitivita môže nejak súvisieť s MA, ktorý som nedávno prekonala,resp. či je nutné ju liečiť, pokiaľ áno rada by som vedela ako.
Ešte doplním, že mám zistenú autoimunitnú thyreoiditis, dostávam Euthyrox.
Veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď.
S pozdravom,
Adela D.

2

Re: ANA protilátky

Dobré dopoledne,

občasná mírná pozitivita ANA a mírná autoimunita proti štítné žláze mohou ukazovat na mírnou autoimunitní predispozici. Nemáte-li nějakou trombofilní mutaci (zejména Leidenskou), mělo by v těhotenství stačit podávání malých dávek kyseliny acetylosalicylové (Anopyrin 50 mg/den).
Endokrinolog Vám v těhotenství upraví dávky Euthyroxu.

Zdraví J. Madar

3

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Vyšetrenie trombofilných mutácií nemám urobené, ale som už objednaná na hematológiu. Pokiaľ by mi nejakú zistili, napr. tú Leidenskú je treba dávku Anopyrinu zvýšiť?
Pekný deň,
Adela D.

4

Ešte som sa zabudla opýtať kedy ho mám nasadiť a či ho mám potom užívať po celú dobu tehotenstva.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a prajem veľa úspechov.
Adela D.

5

Pokud by u Vás byla nalezena trombofilní mutace (např. Leidenská), léčbu by měl navrhnout hematolog. Často bývá nutno použít tzv. nízkomolekulární heparin (Fraxiparin, Clexane), který se aplikuje injekčně. Jinak pokud jde o Anopyrin, stačí zahájit léčbu cca 14 dní před plánovaným oplozením. Pokud se nedaří, můžete Anopyrin užívat déle, na dobu menstruačního krvácení je možné léčbu přerušovat. Léčbu je nutno přerušit, pokud dojde k nějakému krvácení (z nosu, z dásní nebo gynekologickému). V těhotenství se Anopyrin vysazuje obvykle v cca 35. týdnu gravidity.

Zdraví J. Madar

6

Dobrý den,
tu mutaciu, ktoru ste spominal, mi naozaj nasli :(,aj ked mam podla pani doktorky chybny iba jeden z paru genov. Budem dostavat Fraxiparin. Suhlasila aj s kombinaciou s malymi davkami Anopyrinu, ako ste mi odporucil,takze ho uz uzivam. Chcem sa este opytat na to vysadzovanie. Citala som, ze Anopyrin by sa nemal uzivat v 3.trimestri,ze moze babatku ublizit,je tomu tak aj pri nizkych davkach,alebo su tie neskodne?
Dakujem a prajem pekny den.
Adela D.

7

Dobré odpoledne,
podávání Anopyrinu je třeba přerušit, pokud by se projevilo nějaké krvácení (gynekologické, z nosu, z dásní a pod.). Obvykle se Anopyrin vysazuje kolem 35. týdne těhotenství, neboť existuje teoretické nebezpečí vnitřního krvácení u novorozence. Pokud pícháte Fraxiparin, můžete Anopyrin v 35. týdnu klidně vysadit.
Zdraví J. Madar