1

Téma: Prednison a tehotenstvo

Dobrý deň p. doktor,

v roku 2013 sme boli u Vás na vyšetrení, nakoľko som mala 2 zamlk.potraty a nedarilo sa nám otehotnieť ani prirodzene, ani po IVF. Po nasadení liečby od Vás, t.j. Prednison 5 mg + Anopyrin 50 mg, sa mi podarilo otehotnieť a v poriadku aj porodiť dcéru v roku 2014, začo sme Vám nesmierne vďační, lebo asi bez toho by sme dcérku dnes ešte nemali. Teraz by sme chceli druhé dieťa, no môj gynekológ má obavy v tejto Covidovej situácií, mi nasadiť Prednison, nakoľko to znižuje imunitu organizmu. Zaočkovaná nie som, vek 40 rokov.

Prosím aký máte názor na nasadenie Prednisonu v tejto dobe, či je to možné, či nie, či je lepšie počkať napr. na letné mesiace (ževraj je vírus v lete oslabený). Vzhľadom na vek už veľa času odkladať to nemáme.

Za vyjadrenie Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Kotásková Dana

2

Re: Prednison a tehotenstvo

Dobrý den, pandemie koronaviru je bezesporu určitou komplikací. Nízké dávky kortrikoidů pravděpodobně neovlivní v podstatné míře celkovou imunitní reakci, ale asi by bylo vhodnější počkat na zlepšení epidemiologické situace. Nevím, bohužel zatím chybějí validní zkušenosti ????,
Jinak Vaší malé i Vám přeji hodně zdraví a držím palce!
J. Madar