1

Téma: Neúspěšné IVF s darovaným oocytem

Dobrý den pane doktore,
je mi 42 let a mám za sebou první ET s darovaným oocytem, který byl neúspěšný. Ráda bych prosím věděla Váš názor na tento postup. Brala jsem od 2 dne cyklu Estrofem 1-1-1, ode 16 dne cyklu jsem začala brát Utrogestan 2-2-2, 9 dní před transferem mi bylo zjištěno vyšší hTSH 3,264 a na kompenzaci mi byl nasazen Euthyrox 50 mg 1-0-0. 21 den cyklu mi bylo zavedeno 5 denní embryo. Sliznice byla vysoká dostatečně a měla tři vrstvy. Asi 12 den po ET jsem pocítila obrovskou bolest na levém vaječníku, která za krátký čas přešla. Mám nízké AHM 0,26 a předešlé 3 IVF s vlastními vajíčky byly neúspěšné ani jsem nikdy přirozeně neotěhotněla. Všechny vyšetření máme já i manžel v pořádku. Manžel spermiogram koncentrace 82 mil/ml, 54% progresivních, morfologie 5% normálních. Zde jsou ještě jiné mé zdravotní specifika: několik, měsíců jsem brala vitamínu D3 v dávkách 2000 IUI denně a nevstřebával se mi a mám hodnoty jen 45 nmol/l, takže nyní beru Vigantol 5 kapek denně (pro lepší vstřebávání ho užívám s tukem a kvalitním hořčíkem) + vitamíny Fetriprona. Co se týká ještě zdravotních problémů, tak asi měsíc před transferem jsem dobrala Imunor na zhoršenou imunitu, kvůli opakovaným gynekologickým zánětům. V čase transferu jsem měla mírně snížené hodnoty absolutního počtu T-lymfocytů a NK lymfocytů, jinak vše v normě. Loni na podzim jsem byla léčena na Mycoplazmu, přeléčen byl i manžel.  Ráda bych prosím věděla Vás názor na případný další postup při KET při těchto mých potížích. Jak by podle Vás měla vypadat stimulace? Mám ještě dvě zamražené embrya, ale svírá mě trošku beznaděj.. Jak moc ovlivňuje D3 vitamín uhnízdění? Je prosím ještě třeba nějaké speciální vyšetření na reprodukční imunologii? Kolikáty nejčastěji vyjde pokus s darovaným vajíčkem? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď! Irena

2

Re: Neúspěšné IVF s darovaným oocytem

Dobrý den, paní Ireno,
v lepších centrech se pohybuje úspěšnost transferů embryí z darovaných vajíček kolem 70% na transfer, takže max. 2 transfery kvalitní blastocysty obvykle stačí k úspěšnému těhotenství. Výsledek nejvíce ovlivní kvalita embrya. A ta je dána stimulací dárkyně (vhodné stimulační preparáty, pravidelné kontroly s odběry krve během stimulace, dostatečná délka stimulace,...), ale i prací embryologické laboratoře, jejím vybavení, zkušeností embryologů, apod. Pokud máte zachovaný vlastní cyklus, pak doporučuji kolem 10. dne cyklu kontrolní UTZ, event. odběr krve a podle výsledků plánovat KET. Snažíme se provádět KETy v co nejpřirozenějším cyklu jen s podporou Utrogestanu (obvykle 5 dní před KET nebo podle ovulace a hodnoty progesteronu).
Ale jeden neúspěšný transfer ještě nic neznamená ...
Přeji hodně štěstí

prim MUDr Pavel Texl