1

Téma: Embrytoxicke cytokiny - vysadenie medrolu

Dobry den,

Chcela by som vediet Vas nazor na vysadenie medrolu. Zo zaciatku pred ivf som brala 20mg, po 2 tyzdnoch 16mg, a opat po dvoch tyzdnoch 12mg do 15tt. Zacala som vysadzat aj napriek tomu, ze cytokiny neboli v norme, ale boli mierne zvysene. K uplnemu vysadeniu medrolu dojde v 21tt.

Pan Doktor, ak uplne vysadim medrol, imunita uz nemoze uskodit babatku vo vyssom stadiu tehotenstva?

Dakujem.

2

Re: Embrytoxicke cytokiny - vysadenie medrolu

Vážená paní,

autoprotilátky proti  fosfolipidům, pokud jsou zvýšené v průběhu těhotenství,  mohou negativně ovlivňovat průtok krve placentou a tím i výživu plodu. Platí to hlavně pro autoprotilátky proti kardiolipinům, ale i další mohou mít vliv. V některých laboratořích dělají kombinovaný test na směs základních antifosfolipidových protilátek (APA). Pokud je tento test v mezích normy, je to obvykle v pořádku.

Fraxiparin (často pod jiným firemním názvem) se v této indikaci používá celosvětově. Pro dávkování, případně vysazení léčby je důležitým vodítkem růst zárodku a měření průtoku krve placentárními cévami.
Pokud jde o vysazení kortikoidů (Medrol), my kontrolujeme stav aktivace specifické buněčné imunity pomocí MIF testu a obvykle vysazujeme kortikoidy kolem 16. až 17. týdne těhotenství, kdy už je zárodek schopen si buněčnou imunitu účinně regulovat sám.

Zdraví J. Madar