1

Téma: Antifosfolipidove protilatky

Dobry den,

chcela by som sa opytat, aky mate nazor.

Pred tehotenstvom mi zistili na imunologii hranicne (pod hranicou) antifosfatydilserin a v jednom case u hematologa fosfatydiletanolamin (serin uz bol negativny) tiez pod hranicou.

Dohodli sme sa s hematologickou, ze po uspesnom IVF si budem pichat fraxiparine 0,3.

Po potvrdeni tehotenstva v 8tt mi zistili: opat hranicne iba fosfatydil etanolamin, pod hranicou annexin a lupus anti. Fraxiparin si picham nadalej, ale zmenila som hematologicku lebo sme sa stahovali.

Na dalsom odbere som bola v 14tt, kde som uz lupus mala negativny a aj ostatne hlavne protilatky. ALE nova pani Dr mi brala krv iba na hlavne antifosfolipidove protilatky, na fosfatidyletanolamin, serin, anexin a tieto vedlajsie uz nie.

Pan Doktor, chcem sa opytat, tie vedlajsie protilatky: anexin, fosf.etanolamin a tieto uz nie su tak dolezite v 2 trimestri? Niekde som citala, ze ked hlavne APA su negativne tak vedlajsie nemaju vyznam. Je to pravda?

Mam 29 rokov, je to moje prve tehotenstvo s IVF, z gyn hladiska a zo skriningov je vsetko v poriadku. Je fraxiparine vhodna liecba? Vsade citam o anopyrine a trochu sa bojim, ze fraxi nie je dostatocna.


Velmi pekne Vam dakujem!

2

Re: Antifosfolipidove protilatky

Vážená paní,

autoprotilátky proti  fosfolipidům, pokud jsou zvýšené v průběhu těhotenství,  mohou negativně ovlivňovat průtok krve placentou a tím i výživu plodu. Platí to hlavně pro autoprotilátky proti kardiolipinům, ale i další mohou mít vliv. V některých laboratořích dělají kombinovaný test na směs základních antifosfolipidových protilátek (APA). Pokud je tento test v mezích normy, je to obvykle v pořádku.

Fraxiparin (často pod jiným firemním názvem) se v této indikaci používá celosvětově. Pro dávkování, případně vysazení léčby je důležitým vodítkem růst zárodku a měření průtoku krve placentárními cévami.
Pokud jde o vysazení kortikoidů (Medrol), my kontrolujeme stav aktivace specifické buněčné imunity pomocí MIF testu a obvykle vysazujeme kortikoidy kolem 16. až 17. týdne těhotenství, kdy už je zárodek schopen si buněčnou imunitu účinně regulovat sám.

Zdraví J. Madar