1

Téma: Neúspěšná IVF

Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu, jak dál v případě mých neúspěšných IVF. Jde o to, že jsme s přítelem zkoušeli otěhotnět, no zadařilo se, ale 2 x to skončilo potratem. Rozhodli jsme se proto po 2 letech pro IVF s tím, že nám oběma dělali všechna možná vyšetření, která udělat lze (reprodukční imunologie, AMH, hormony, trombofilní mutace...). V podstatě kromě přítelova horšího spermiogramu (morfologie 2 %) se nenašla žádná konkrétní příčina. Bohužel IVF opět nebylo úspěšné, resp. následovaly další 2 potraty. Zkusili jsme to tedy podruhé na jiné klinice a výsledek opět stejný. Na doporučení lékaře jsme zkusili oplodnění dárcovským embryem, bohužel jsem potratila. Abych to celé zkrátila, podstoupili jsme asi další 3 cykly s darovanými embryi v různých centrech (kvalitních - předem jsme prostudovali jejich úspěšnost), v rámci těchto cyklů se získalo asi dalších 6 embryí, která byla geneticky v pořádku. Bohužel výsledek nulový - 2x se embryo neuchytilo a 4x další potrat. Už se cítím bezmocná, vrazili jsme do IVF skoro půl milionu a vždy jen potrat. Máte prosím ještě nějakou radu, v čem by mohl být problém? V kvalitě embrya, což bývá prý nejčastější příčina potratu, to evidentně nebude. Je vůbec naděje, že bych dítě donosila? Mockrát děkuji za odpověď.

2

Re: Neúspěšná IVF

Dobrý den,
zajímalo by mne, ve kterém týdnu těhotenství k potratům dochází.
Měli jste vyšetření na celiakii a chlamydii trachomatis?

prim MUDr Pavel Texl

3

Dobrý den, ano máme vyšetření jak na celiakii tak různé virové a bakteriální infekce včetně chlamýdií. Dále máme vyšetření imunologie v Praze, hormony včetně štítné žlázy, trombofilní mutace, podstoupenou hysteroskopii - vše OK  Většinou potrácím mezi 7. a 8. týdnem i přes to, že beru jak Utrogestan, tak Estrofem. Asi 4 x zjištěn obrovský hematom. Jednou jsem potratila dokonce až v 15. týdnu - příčina nezjištěna. Moc ráda bych věděla, zda se máme ještě snažit, síly už bohužel docházejí... mad

4

Ještě by mě zajímalo, jestli a jak často jste se s takovýmto beznadějným případem, kdy se i při darovaných embryích nedařilo, setkal.