1

Téma: Opakovaný potrat

Dobrý den, mam na vás dotaz ohledně imunologickych příčin opakovaného potratu. S manželem již máme jedno zdravé dítě. Otěhotnění, těhotenství i porod byly bezproblémové. Nyní při snaze o druhé dítě opět otěhotnění bez problému, ovšem 2x za sebou skončilo v prvním trimestru
- poprvé spontánní potrat, podruhé zamlkle těhotenství. Chtěla bych se vás proto zeptat na možné imunologicke příčiny? Je i v tomto případě možné, ze by mé tělo tvořilo protilátky proti zona pellucida či trofoblastu? Připadne "alergie" na partnerovo sperma? Pripadne co dalšího by mohl byt z hlediska imunologie špatně ? Stitnou žlázu mam v pořádku, žádné autoimunitni onemocnění nemám (nebo alespoň nebylo zjištěno ). Předem vám děkuji za odpověď.

2

Re: Opakovaný potrat

Vážená paní,

imunitní systém je velmi flexibilní, t.j. jeho reaktivita se v průběhu života mění v reakci na podněty z vnitřního i zevního prostředí.  Je dost možné, že v současnosti existuje nějaká imunologická překážka, která se v minulém těhotenství neuplatnila. Klíčovou je správná funkce specifické buněčné imunity (BI) v místě uhnízdění zárodku v děloze (nejde o protilátky). Pokud je BI nesprávně regulována, může to způsobit neplodnost nebo potrat. Víc by napovědělo vyšetření na specifickém pracovišti reprodukční imunologie. Bližší informace naleznete např. na webu arepim.cz.

Zdraví J. Madar