1

Téma: Nízké AMH - nativní cyklus nebo minimální stimulace

Dobrý den pane doktore,
obracím se na Vás s dotazem ohledně minimální stimulace nebo nativního cyklu.
Je mi 41 let, AMH mám 0,26 ug/l, hodnoty hormonů 9 DC:  E2 0,577, LH 11,3, FSH 7,7, Progesteron 0,98, PRL 20. Manžel astenozoospermie 11%, neprogresivní 25%, celkové množství 221 mil., celková pohyblivost 36%.
Mám za sebou 2x neúspěšné IVF (loni a nyní) a neúspěšný nativ (folikul 17 mm a vajíčko nebylo odebráno). Při posledním IVF cyklu mi folikul prasknul dříve a nebylo uskutečněno OPU. Byla jsem stimulována Femarou 2-2-2, a 9. DC měla jsem dva folikuly, 10 a 11 mm. Další kontrola proběhla 12. DC, na levé straně jeden folikul 14 mm, druhý rostl méně - 10 mm, EE 7 mm. Aplikovala jsem si 2 ampule Menopuru 13. a 14. DC, 14. DC zároveň ráno Cetrotide a večer ve 21 h Ovitrelle. Na OPU jsem se dostavila 16. DC na 9 hod, ale folikul byl již prasknutý. Doktor mi kvůli malé reakci na Femaru doporučil jako další postup nativní cyklus. Chtěla bych se ještě pokusit o dva cykly IVF s vlastními vajíčky a pak uvažovat již o dárcovství. Moje gynekoložka mi řekla, že mám špatné zrání vajíček, tak se obávám neúspěšnosti nativního cyklu. Pokud bych prosím chtěla zkusit ještě IVF se stimulací, kdy a jaký postup byste mi prosím doporučoval? Po jak dlouhé době lze opět stimulovat s Femarou?
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď!
Ivana

2

Re: Nízké AMH - nativní cyklus nebo minimální stimulace

Dobrý den,
nativní cykly a minimální stimulace jen tahají z lidí peníze. Myslím si, že už vás to mohlo přesvědčit. Pokud uvažujete o vlastmní stimulaci pak jen  krátký protokol  Dipherelin a Menopur  (225 j) . Během stimulace musíte opakovaně kontrolovat nejen UTZ ale i FSH, LH E2 a podle hodnot ev upravovat dávku léků.  Budete mít 1-3 vajíčka, ale je větší naděje, že budou lepší kvality.
Doo je určitě ještě lepší variantou.

Cetrotide jako antagonista  FSH, LH zvyšuje riziko poklesu LH po 1,0 a tím snižuje kvalitu vajíček.

Bohužel jsou centra, která vás budou opakovaně stimulovat......   jen když platíš. 

To můj názor a zkušenost  prim MUDr Pavel Texl

3

Dobrý den pane doktore, děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Jaká by byla prosím základní cena pro samoplátce za stimulaci s krátkým protokolem IVF + ET, kterou doporučujete?
Děkuji Vám mnohokrát za odpověď, Ivana

4

Dobrý den,
zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu neplodnosti jen do 39 narozenin, proto musíte počítat s plnou cenou. Ta se pohybuje kolem 80-85 tisíc Kč. V ceně jsou započteny i náklady na léky (16-20 tisíc).

prim MUDr Pavel Texl

5

Dobrý den, chci se zeptat když mám Amh 0,01 FSH 19,5 LH 10,2 TSH 3,08 je to tedy tak že už nemohu otěhotnět? Nemůže se to během nějakého období to Amh změnit? Je mi 36 mám 1 dítě a chtěla bych ještě 1. Děkuji

6

Dobrý den ,
MAH menší 0,1 a vysoké FSH dávají minimální šanci na zisk vlastního vajíčka.  Řešením je použití dárcovských vajíček.
AMH se může trošku měnit , ale šance na výraznou změnu jsou minimální.

prim MUDr Pavel Texl