1

Téma: Nativní cyklus, nízké AMH

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych se poradit. 5let se léčim s endometriozou, laparoskopicky odstraněna cysty 7cm(r . 2015), od té doby pokud nebyla léčba Visanne nebo antikoncepce se cysty vrací. Po vysazení jsme zkoušeli IUI bez úspěchu. Poté 1.cyklus IVF, stimulace Puregon 250ml,  1.těhotenství 8tt zamlkle těhotenství. 2ket bez úspěchu. Poté jsem spontálně otěhotněla, v 23tt zástava srdíčka. Genetika v pořádku. AMH 0.42.Imunologie prokázány protilátky proti troboflas 26%, proti spermiim 23%. Hematologie prokázána leidanska mutace.
Půl roku jsem brala Prednisol 20mg, vše dodržovali, přesto protilátky ještě vyšší hodnoty. 2.cyklus ivf stimulace Gonal, Cetrotide, zároveň Frexiparin. Odběr jedno vajíčko, trensfer 3den,bez úspěchu. Dr. doporučuje nativní cyklus, má to smysl s mým AMH? Nebo zkusit další cyklus případně s darovanymi vajíčky?

Děkuji za Váší odpověď, přeji hezký den.

2

Re: Nativní cyklus, nízké AMH

Dobrý den,
nativní cyklus určitě ne. Nezaručuje kvalitu vajíčka ani jeho odběr. Vracíte se do doby začátků IVF v 90. letech. Úspěšnost se pohybovala kolem 15%. Úspěšnost nativních cyklů nemůže být o mnoho lepší.  Kvalitu vajíčka vám zajistí jen plná stimulace a monitorování hormonů v průběhu cyklu. (FSH, LH, E2)
AMH 0,4 dává naději na zisk 4-5 vajíček. Místo Gonalu a Cetrotide doporučuji Dipherelin a Pergoveris nebo Menopur.

prim MUDr. Pavel Texl

3

Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Ráda bych se ještě doptala, co se týká endometriozi, říkali mi, že by bylo lepší než absolvuji další IVF vyvolat umělý přechod. Aby se mi netvořily cysty na vaječníku. Bylo mi zjištěno i ložisko endometriozy na střevech, může toto ložisko ovlivnit stimulaci, případně výsledek IVF? Nebo byste doporučil laparoskopii a ložisko odstranit před další stimulaci?
Poslední stimulace 12/19, ráda bych si chvíli oddychla od všech hormonů a léků a na jaře zkusila další pokus ve Vaší ordinaci. Můžou 3 měsíce ovlivnit hodnotu AMH?

Děkuji za odpověď, hezký víkend.

4

Dobrý den,
vzhledem k lokalizaci endometriozy na střevech je blokáda cyklu volbou léčby.  Na blokádu bych použil depotní Decapeptyl nebo např. Zoladex a za 3 měsíce je možné stimulací na tuto blokádu navázat. Pokud se vše podaří, může následná gravidita  endometriozu zcela vyhojit.
Při přetrvávajících potížích je řešením částečná resekce střeva.

prim MUDr Pavel Texl