1

Téma: stimulace a předčasné popraskaní folikulů před OPU

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou stimulaci byste u mě navrhoval? Ivf zkoušíme kvůli genetice embryií - já mám balancovanou translokaci. Dále autoimunitní zánet štítné žlázy (kompenzovaný) a Laidenskou mutaci. Je mi 37 let.
Při vyšetřování před stimulací mi bylo při hormonálním profilu zjištěno vyšší FSH 11,4 a nižší AMH 0.67. Obě hodnoty dle lékaře mohly být zkreslené tím, že jsem si nechávala odstranit Mirenu (odběry byli dělány po jednom proběhlém cyklu od extrakce). Dále ANA protilátky, ale to prý nevadí. Pravý vaječník je při utz opakovaně hůře vidět, sliznice ok.
Jako stimulace byla zvolena Bemfola 300 j večer od 2 DC a Cetrotide od 7 DC. Utz 8 DC ukázal vlevo 2 folikuly 10 mm a vpravo 1 folikul 14 mm, kontrolní utz 11 DC: vlevo 1 folikul nad 20 mm, vpravo 2 folikuly 16 mm a jeden malý. Večer aplikace 1 amp. Otvirelle a 13 DC OPU.
Při OPU nebyl pravý vaječník ani DF nalezen a vlevo jen 2 folikuly 10 mm. V okolí varikozní pleten ohraničena ilikou. Pro velikost folikulů a rizikový terén od puknce upuštěno. Prý došlo k předčasnému popraskání folikulů. Zajímalo by mě, jak v mém případě postupovat lépe, aby se situace neopakovala?

Děkuji za odpoved.

2

Re: stimulace a předčasné popraskaní folikulů před OPU

Dobrý den,
pokud si aplikujete léky pravidelně, nemůže k prasknutí folikulů dojít. Myslím si, že v tomto je chyba jednoznačně na straně centra. Jak ve volbě stimulace , tak v monitorování stimulace.
Já doporučuji krátký protokol Dipherelin 0,1 a Menopur  150 j.  Následně kontrolní odběr krve 5., 8. a 11 den stimulace současně s UTZ kontrolou. Dle výsledků kontrol úprava dávek.

prim MUDr Pavel Texl