1

Téma: Ďalšie IVF

dobrý deň p.doktor. som po 2 neúspešných ivf  soft. 1 apríl 2019 femara 2-0-2 od (3dc-7dc)plus menopur 0.75 od (3dc-11dc),orgalutran, odber 14dc 5 oocytov po PK v 5 den vlozena EB/2 a 6 den mrazena XB/2 oba negativne.
2 ivf soft november 2019 od 2dc menopur 150 do 9dc plus orgalutran odber 12dc 4 folikuly 4 oocyty  po PK 6den mrazene FHB a HB . po Pgt- a  obe patologické (monosomie16 a trisomie22)
genetické vyšetrenie je v poriadku , horm.  profil v poriadku Amh pred začatím stimulácie 2,6 .
ja liečenia na stitnu zľazu a zvýšený prolaktin(hodnoty v poriadku)
partner spermio 1ivf koncentracia 30 x10 6, celkový pohyb 53 % , progresívny pohyb 33 %, morfologia 1,9

2ivf koncentrácia 31x10 6 celkový pohyb 64% progresívny pohyb58 % morfologia 0%

rozmýšľam nad 3 ivf a rada by som si vypocula vás nazor nakoľko uvažujem nad zmenou CAR.
je problém vo vajickach či v spermiach ?
je šanca mať zdravé dieťa?
môže zmena liekov zmeniť výsledok a získať kvalitne embrii (ani v jednom ivf neboli embria super kvality)
čo ďalej? kolko je povinná pauza medzi ivf?
kolko ivf môže zena absolvovať bez rizika ? ja 35r partner 37r Ďakujem za odpoved

2

Re: Ďalšie IVF

ešte doplním pri oboch ivf bolo icsi + Macs

3

Re: Ďalšie IVF

Dobrý den,
za hlavní problém považuji zvolenou stimulaci. Během stimulace je také třeba kontrolovat hladiny FSH, LH a E2. Pokud kontroly prováděli, zjistěte výsledky a pošlete mi jak v průběhu stimulace vyšly.
Myslím si, že ale spíš kontroly neprováděli. Při tomto typu stimulace většinou dojde k poklesu LH a to vede k nízké kvalitě vajíček a je odebrán malý počet vajíček.
Při dalším pokusu doporučuji krátký protokol s Dipherelinem 0,1 mg a Menopur.  A především, dopředu se nechte ujistit, že vám budou kontrolovat 5.,8. a 11. den krev na FSH. LH a E2.
Pak věřím, že budete mít více kvalitních vajíček.
Dalším faktorem je kvalitní embryologická laboratoř.

Opakovat další stimulaci doporučuji po třech menstruačních cyklech od poslední stimulace.
Pokud máte zájem, doporučuji vám konzultaci v mé ambulanci.

děkuji za důvěru prim MUDr Pavel Texl

4

Re: Ďalšie IVF

dobrý deň p.doktor .dakujem za vasu odpoved.
nie odbery krvy neboli robené počas stimulácie.
len keď je problém v stimulacii ako je možné že 50-40 % embrii dôjde do 5-6 dňa, vždy su vsetky zrelé a oplotenia sa.? keď niekomu dôjde z 10 embrii do 5 dňa 1 a ešte je z toho tehotenstvo ?
celému tomu nerozumiem nakoľko bolo spomenuté ze je problém vo vajickach a ak to nevide v dalsom ivf tak odporucaju darovane.  veď 35 r . neni ešte taká hrôza aby som musela mat nekvalitne vajíčka?
kolko obe môže z dna absolvovať bez rizika ?

5

Re: Ďalšie IVF

Dobrý den,
kolik zůstane embryí k tranferu záleží na způsobu práce laboratoře. To že někde mají hodně embryí k transferu není zárukou dobré práce. Záleží na tom, kolik embryí která jsou transferována do dělohy se uchytí a vyvíjí. Můžete mít z pěti vajíček čtyři embrya k transferu, ale žádnou graviditu. A jak píšete, někde je transferu jedno embrya a pac. porodí.
V Sanatoriu Helios dokultivujeme do stádia blastocysty asi 70% oplozených vajíček, ale k transferu doporučujeme asi třetinu z nich. Tento výběr závisí od zkušeností embryologů. Kvalitu embryí ovlivní použité léky, způsob stimulace, technika odběru vajíček, kultivace embryí, kultivační média a vybavení laboratoře....... 
Myslím si, že darovaná vajíčka ale nepotřebujete.  Počet opakování IVF nemá limit, záleží na věku pac,  průběhu stimulace, počtu vajíček a embryí a taky na financích. 
50% pacientek otěhotní po prvním IVF cyklu. Pac do 35 let dokonce až v 80%.

prim MUDr Pavel Texl

6

Re: Ďalšie IVF

Dobry den p.doktor naposledy ste odporucil stimulaciu :
Při dalším pokusu doporučuji krátký protokol s Dipherelinem 0,1 mg a Menopur
Mozem sa spytat ake davky odporucate ? kratky protokol je od 2 dna cyklu ?
4 den cyklu hormony  LH 3,9 a FSH 5,77 (tento mesiac) , a  AMH pred rokom 2,7   ostatne hormony v poriadku.
Moze PGT-A poskodit embrio (geneticky)?

7

Re: Ďalšie IVF

Dobry den p.doktor naposledy ste odporucil stimulaciu :
Při dalším pokusu doporučuji krátký protokol s Dipherelinem 0,1 mg a Menopur
Mozem sa spytat ake davky odporucate ? kratky protokol je od 2 dna cyklu ?
4 den cyklu hormony  LH 3,9 a FSH 5,77 (tento mesiac) , a  AMH pred rokom 2,7   ostatne hormony v poriadku.
Moze PGT-A poskodit embrio (geneticky)?

8

Re: Ďalšie IVF

Dobrý den,
krátký protokol začínám první den cyklu Dipherelin 0,1 mg a ten pokračuje každý den.  Menopur od 2. dne cyklu v dávce 150j. Pátý den odběr krve  na FSH, LH, E2 a UTZ. Dle výsledku úprava dávky Menopuru a další kontroly 8. a 11. den.

PGT doporučuji jen na hatchujících embryích. A je zde opravdu možnost poškození embrya. Pokud nenesete vážnpu genetickou chybu, pak vám radím spíš PGT nedělat. Méně zkušený embryolog může nadělat více škody jak užitku.

Zeptejte se na úspěšnost geneticky vyšetřených embryí. Měl by se pohybovat kolem 70-80%. Pokud bude pod 55% pak PGT techniku neumí.

prim MUDr Pavel Texl

9

Re: Ďalšie IVF

takže aj napriek 2 neúspešným ivf a zlým výsledkom
PGT-A (po Pgt- a  obe patologické (monosomie16 a trisomie22) v ďalšom cykle ivf s pgt - a neopakovat ?  geneticky sme oba zdravy

10

Re: Ďalšie IVF

Dobrý den,
doporučuji vyšetřovat jen embrya která hatchují.   Biopsie blastocysty výrazně snižuje pravděpodobnost gravidity. A na co je vám výsledek genetiky když nejste těhotná.  Toto vyšetření je možné doplnit i v průběhu těhotenství.
Pokud centrum nemá dostatečně kvalitní embrya, je celé PGT jen vyhazováním peněz.

prim MUDr Pavel Texl

11

Re: Ďalšie IVF

prepáčte pán doktor neviem či sa rozumieme. ja som mala geneticky screening aneuploidy robené na FHB a HB  vyšetrenie bolo odporúčané po 2 neúspešných vkladoch.  takže je to zbytočné vyšetrenie???

12

Re: Ďalšie IVF

Dobrý večer,
zbytečné vyšetření to určitě není, ale kvalita embrya pro biopsii a zkušenost embryologa hrají naprosto zásadní roli. Jinými slovy, přestože se jedná o stejné vyšetření, odběr materiálu, práce embryologa, kvalita embrya i jeho následná vitrifikace mohou v každém centru vypadat jinak. Proto i výsledky transferů po PGT jsou velmi odlišné. Někde se PGT provádí tak, že je lepší jej nedělat. Proto jsem Vám doporučoval zeptat se na výsledky transferů po PGT.
Pokud jste měla obě vyšetřovaná embrya geneticky chybná, je jistě na místě příště o PGT uvažovat znova, ale platí výše uvedené.

S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (05.02.2020 19:59:48)

13

Re: Ďalšie IVF

ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. ešte sa chcem spýtať niektoré centra ponúkajú selekciu spermii : MSS – Microfluidic sperm sorting. Je táto metóda lepsia ako MACS alebo PICSI ? ponúkajú ju vaše kliniky ?

14

Re: Ďalšie IVF

dobrý den,
MSS bych zařadil k základnímu zpracování spermií. Rozhodně preferuji hustotní gradient a následně provedené MACS. PICSI doporučujeme jen u spermiogramů se zvýšenou fragmentací DNA spermií.

Doporučuji kontrolní spg včetně testu fragmentace v některém z našich center a dle výsledku vám poradím lépe.
prim MUDr Pavel Texl

15

Re: Ďalšie IVF

ďakujem za odpoveď. po zmene CAR bol navrhnutý dlhý protokol 2-3 dc depheriline 0,1 a po 2 týždňoch ultrazvuk a gonal 225 ... . je to ok vzhľadom k hormonalnemu profilu ?
4 den cyklu hormony  LH 3,9 a FSH 5,77 (tento mesiac) , a  AMH pred rokom 2,7   ostatne hormony v poriadku.vek 35r

16

Re: Ďalšie IVF

Dobrý den,
tak jak jsem dříve doporučoval, nedělal bych dlouhý protokol , ale jen krátký. od prvního dne cyklu Dipherelin 0,1 mg  a od druhého přidat Menopur.
Dlouhý protokol, který vám navrhují zbytečně utlumí FSH  a v tomto případě  i LH a zvolený Gonal neobsahuje LH.  Nízká hladina LH negativně ovlivní kvalitu vajíček.
Pak je tato změna  krokem z louže do louže.

prim MUDR Pavel Texl