1

Téma: Kortikoidy a imunologické vyšetření

Dobrý den pane doktore.
Před měsícem jsem byla na odběrech na imunologii a chci se zeptat, zda by mohl být výsledek zkreslený, pokud jsem týden před odběrem krve užívala Medrol 8mg denně.

Ráda bych také věděla, jak může výsledek s potizivním HLA B27 ovlivnit možnost otěhotnění?Mám za sebou 7 transf. bez úspěchu. Je vhodná nějaká léčebná příprava před dalším pokusem?

2

Re: Kortikoidy a imunologické vyšetření

Vážená paní,

pokud jde o užívání Medrolu, rád bych věděl, jak dlouho jste ho užívala a také proč. Byla-li jste na vyšetření u nás, sdělte mi Vaše rodné číslo (nezadávejte ho sem do fóra - kontakt zde).

Pozitivní HLA B27 znamená zvýšenou genetickou predispozici k některým autoimunitním chorobám, zejména kloubním (např. juvenilní revmatoidní artritidě), ale také slizničním. Samotná přítomnost HLA-B27 neznamená pro těhotenství nebezpečí - přikládám názor prof. Coulam (USA), přední odbornice na tyto otázky: "HLA B27 gives the genetic predisposition for autoimmune disease but does not guarantee that you will get autoimmune disease. I dont think it is the only reason you are not getting pregnant". (HLA B27 dává genetický sklon k autoimunitnímu onemocnění, ale nezaručuje, že toto onemocnění dostanete. Nemyslím, že je to jediný důvod, proč neotěhotníte).

Zdraví

MUDr. Jindřich Madar, CSc