1

Téma: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Dobrý deň.
3x sme absolvovali ivf, všetky vklady negatívne, vyšetrenie na RI Nitra z výsledkom:
diagnóza:
preukázaná celulárna odpoveď voči partnerovým antigénom (možným HLA_C) hraničného stupňa, výrazne zvýšené zastúpenie NK buniek v periférnej krvi (34 %), ktoré sa môžu negat. podielať na procese implantácie a placentácie, nejedná sa o protilátkovú imunitu, cytotoxicita NK buniek v norme, nasadený medrol - pokles na 18, následne 4 ivf s negatívnym výsledkom, kontrolný odber po neúspešnom ivf NK bunky - 27%. t.č. medrol vysadený. Ostatné výsledky v norme - genetika, hemato., endogkrino., spg..
IgG- 11,6
IgA - 2,27
IgM -1,23
MI sperm. partnera - 52,2
MI trofobl. - 98,4
MI cudzie - 46,1

Na október plánujeme ďalšie ivf, pričom dr. Dzurilovou bol navrhnutý intralipid LipoPlus 100 ml/250ml F1/1.
Chcela by som vedieť, či celulárna odpoveď voči partnerovým antigénom a výrazne zvýšené NK bunky môžu byť tou príčinou neúspešných ivf.
Taktiež by som Vás poprosila o váš názor na ďalší postup, prip. aké ďalšie vyšetrenia či liečbu by ste odporučil. Ďakujem.

2

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Ešte som zabudla doplniť, že vždy po ET/KET cca na 5-6 deň som mala zimnicu s tým, že som bola celá spotená (ako pri 40 °C teplote), následujúci deň príznaky tehotenstva ako bolestivé, naliate prsia, nafúknuté brucho začali ustupovať.
Počas užívania Medrolu bola zimnica iba veľmi mierna, no výsledok aj tak negatívny.
1. Môže to byť prejavom negatívnej reakcie tela na embryo, niečo ako spôsob zbavenia sa cudzej DNA?
V jednom článku ste radiť dať si vyšetriť "specifické buněčné imunity na rozhraní zárodek/děložní sliznice".
2. kde a ako sa toto dá vyšetriť, (príp. akou medicínskou skratkou sa toto označuje vo výsledkoch)?

Ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc.

3

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Vážená paní,

aktivovaná specifická buněčná (celulární) imunita (BI) je jedním z faktorů, který může negativně ovlivnit implantaci (usazení) zárodku v děloze. Hodnoty, které uvádíte, svědčí pro zvýšenou BI. Pracoviště MUDr. Dzurillové používá k měření této veličiny tzv. inhibici migrace (MI) a sdílí stejnou metodu jako naše pracoviště v Praze (Arepim).

Vaše příznaky po přenosu embrya svědčí pro možnou negativní reakci imunity.

Léčebný postup je správný. Je třeba minimalizovat dráždění imunity v pohlavním ústrojí (dočasná kondomová ochrana, léčba případných gynekologických infekcí) a imunitu tlumit podáváním malých dávek kortikoidů  (např. Medrol 2-4 mg denně) po dobu alespoň 4-5 týdnů před ET. Pokud se nezdaří otěhotnění po cca 3-4 ovulačních cyklech, je vhodné podávání kortikoidů přerušit na 3-4 týdny a pak léčbu znovu zahájit.

Zdraví J. Madar