1

Téma: Protilátky anti-zona pellucida

Dobrý deň, prosím Vás, dnes mi prišli výsledky z vyšetrenia protilátok anti-zona pellucida, kde mám uvedené nasledovné:

Výsledok: 6.46   Jednotka: kIU/l    Ref.interval: 0 - 10

Neviem však ako mám tento výsledok chápať, lebo vyšetrenie som si dala robiť ako samoplatca v laboratóriu a zatiaľ som výsledok vyšetrenia nemala možnosť konzultovať s reprodukčným imunológom. Som objednaná na imunológiu až na december 2019. Cca pred 2 mesiacmi mi robili krvné testy v jednom centre asistovanej reprodukcie u nás na Slovensku a tam mi len potvrdili, že mám protilátky anti-zona pellucida pozitívne. Nepovedali mi však hodnotu. A keďže sme sa nakoniec rozhodli pre iné centrum asistovanej reprodukcie mimo SR (konkrétne v Brne), dala som si pre istotu tieto protilátky ešte raz vyšetriť, aby som vedela presnú hodnotu. Viete mi prosím poradiť, či mám teda tieto protilátky na základe horeuvedených výsledkov v norme, alebo sú zvýšené? A či táto hodnota môže ovplyvniť udržanie embrya v tele? Lebo v centre asistovanej reprodukcie v Brne mi bolo povedané, že embryo mi nevložia, pokiaľ nebudem mať výsledky z imunológie, keďže tieto protilátky môžu brániť jeho uhniezdeniu. Ďakujem veľmi pekne.

2

Re: Protilátky anti-zona pellucida

Dobrý den,

autoprotilátky proti zona pellucida (ZP) znamenají, že Vaše tělo vytváří protilátky proti povrchové blance, kryjící vajíčko. Tyto protilátky komplikují oplození (splynutí vajíčka se spermií). Hodnota, kterou uvádíte, by neměla znamenat nějakou výraznější komplikaci. Pokud by hodnoty byly vyšší (mohou se s časem měnit), bylo by nezbytné při mimotělním oplození použít metodu ICSI, kdy se spermie do vajíčka zavede umělým vpichem.

Všeobecně se má zato, že negativní vliv protilátek proti ZP na implantaci zárodku (třeba po IVF/ICSI) není velký. Tam je rozhodující stav specifické buněčné imunity, eventuálně přítomnost autoprotilátek proti děložní sliznici, které se mohou objevit u žen trpících endometriózou.

Zdraví J. Madar