1

Téma: Liečba imunoglobulinmi a intralipidmi

Dobrý deň...z výsledkov reproimuno mám všetko v poriadku až na anti ovaria,na tie beriem Prednison 5mg.Lekarka mi povedala že aj keď sú NK bunky a cytokiny v poriadku niekedy sa môžu aktivovať až keď začne tehotenstvo.chcem sa opýtať aká liečba je v takomto prípade vhodnejšia.Intralipidmi alebo imunoglobulinmi?Je možné aj kombinovať obe naraz?
Potratila som už 3x...vždy v začiatkoch (8tt spontanne-hcg stúpalo pomaly veľkosť embrya nezodpovedala TT, potom 8tt Anembryomola a nakoniec v6tt hcg stúpalo pomaly a na ultrazvuku nebol nález embrya ani g.vaku)
Ďakujem

2

Re: Liečba imunoglobulinmi a intralipidmi

Dobrý den,
Vaše lékařka má pravdu - normální hodnoty NK buněk, intracelulárních cytokinů  a dalších nespecifických hodnot obecné imunity ještě nezaručují, že ve hře není tzv. specifická buněčná imunita (t.j., namířená cíleně proti zárodku). To lze zjistit speciálními testy, které na Slovensku myslím dělá Klinika Dzurilla (Nitra), v Praze AREPIM.
Léčba vysokými dávkami imunoglobulinů někdy může pomoci, účinnost je však nejistá, intralipidy jsou zatím spíš jen pokusná léčba.
Opakované potraty mohou mít řadu příčin, asi nejčastější je genetická vada zárodku, druhá v pořadí je chybná regulace imunity mezi zárodkem a dělohou.

Zdraví J. Madar