1

Téma: Opakovaný potrat

Dobrý den pane doktore, chtěla bych se s Vámi poradit na dalším postupu, protože už nevím jak dál. Před týdnem jsem zde psala, že jsem začala krvácet v 6tt, zřejmě hematom. Při dnešní kontrole však zazněl smutný verdikt - probíhající potrat. Bohužel tohle není poprvé, kdy jsem takhle potratila, stalo se mi to už 4x, vždy mezi 6. a 8. týdnem. Z toho dvakrát přirozeně a dvakrát v rámci IVF s preimplantačním screeningem v IVF centru v Olomouci. No a teď opět to stejné u vás ve vašem centru, kdy bylo opět zavedeno vyšetřené embryo. (nechali jsme vyšetřit 3, z toho 2 byly aneuploidní- monosomie chromozomu 14 a 21). Máme ještě u vás schovaná 3 nevyšetřená embrya, ale popravdě už nemám sílu podstoupit ten stejný proces znovu s vědomím, že opět potratím. Vím, že je těžké hledat příčinu potratu, nicméně ráda bych věděla - je podle vás chyba ve spermii, vajíčku, nebo děloze? Jde o to, že pokud bychom se v budoucnu rozhodovali co dál, ať víme, zda použít darovaná vajíčka, spermie nebo jít do náhradního mateřství. Co se týče vyšetření, máme vyšetřené úplně vše, co jde, a snad jediný problém je manželova teratospermie (2,5 %), DNA spermií v normě (14 %). A co se týče nevyšetřených embryí, stačí zavolat, že už je nechceme? Děkuji za odpověď.

2

Re: Opakovaný potrat

Dobrý den,
je opravdu  jen nepatrně pacientek, které opakovaně potrácí ať děláte co děláte. Já popravdě znám jen jednu jedinou, u  které přes všechna vyšetření a léčby nedaří těhotenství donosit. Příčina je podle mne ve většině případů v genetice embrya. PGT zachytí je nejhrubší chromozomální poruchy. Genové abortivní chyby se ani neznají. Důkazem je, že se po opakovaných transferech ale nakonec podaří a pacientka porodí.
Také je mnoho těch co otěhotní z posledního, nevyšetřeného embrya. Proto vám radím, nevyšetřená embrya si nechte uschovány a jednou přijde doba, kdy je budete chtít vyzkoušet.
Kde je chyba?  Spermiogram máte pro IVF velmi dobrý, vajíčko se nedá před použitím vyšetřit, Genetiku máte asi kontrolovanou stejně jako imunologii. Vyšetřit se dají embrya, ale i přes PGT 20% embryí se po zavedení přestane vyvíjet.  Proto radím jen jediné, věřte i těm ostatním embryím a zkuste další transfer.

prim MUDr Pavel Texl

3

Dobrý den, velmi Vám děkuji za Váš názor a povzbuzující slova. Avšak podle toho, co jsem pochopila, mám já nebo manžel chybné a zmutované geny a tudíž zřejmě nikdy nevznikne životaschopně embryo. Chápu to správně? Zkusím tedy zavést zbylá embrya, ale v pozitivní výsledek už moc nedoufám. S manželem už jsme podali žádost o adopci, tak snad se zadaří. Každopádně Vám ještě jednou moc děkujeme za péči, kterou nám věnujete.

4

Dobrý den,
zbylá  embrya si schovejte a za nějaký čas se k transferu asi stejně rozhodnete. Ono to stojí za to. Opravdu občas vyhraje to poslední nejpomalejší, nevyšetřené embryo.

prim MUDr Pavel Texl

5

Dobrý den,

ještě mě napadlo, že bych mohla před případným dalším transferem vyzkoušet metodu Mojžíšové. Mám poměrně silnou skoliozu, bolesti zad a trochu i ochablé svalstvo. Myslíte, že by to s potraty mohlo souviset a mohla by mi podle Vás tato metoda pomoci?

Děkuji za odpověď.

6

Dobrý den,
cvičení podle Mojžišové  pomáhá odstranit spasmy v oblasti malé pánve, zlepší prokrvení a tím zvyšuje šanci na spontánní graviditu.
Při transferu embrya do dělohy ale rozdíl v úspěšnosti ET není výrazný.
Proto můžete cvičit, ve vašem případě je cvičení určitě vhodné, ale úspěšnost transferu závisí především na kvalitě embrya.

prim MUDR Pavel Texl