1

Téma: Aneuloidy

Dobrý deň!

Absolvovali sme 2x IVF . Pri prvom získali 11 vajíčok, oplodnili 8 a mali sme 4 embyá. Pri druhom získali 7 vajíčok, oplodnoli 6 a mali sme 3 embyá. Nakoľko mám 42 rokov, všetky sme dali na PGS a boli všetky aneuploidy. Pri druhom sme mali MACS na vyber spermii. Spermiogram je normospermie. Pán doktor tvrdí, že mám staré vajíčka a màme skúsit IVF s darovanymi ale my by sme nechceli. Chcem sa spýtat na Váš názor, čo by ste nám doporučili Vy? Neexistujú iné možnosti , iné metódy na výber vajícok, spermii?? Fakt môžem mať všetky vajíčka nekvalitné??? Keďze nechceme darované vajícka a chceme íst do dalsieho IVF, p. Doktor nám navrhuje dlhy protokol. Aký máte na to názor??
Ďakujem Vám za odpoveď!
S pozdravom

Katarína

2

Re: Aneuloidy

Dobrý den, paní Kataríno,
ve Vašem věku je šance na otěhotnění z vlastních vajíček už velmi snížená. Ve 40 letech vzniká až 80% embryí geneticky chybných (aneuploidních), s věkem dál toto procento roste. Ale pokud máte vajíčka a embrya dorůstají do stádia blastocysty a je možné je geneticky vyšetřit na PGS, pak se můžete pokoušet dál a doufat...
Určitě doporučuji ale krátký protokol, kombinace Diphereline + Menopur (Pergoveris) a hlavně pravidelně provádět kontroly stimulace z krve + UTZ. U partnera doporučuji doplnit test fragmentace DNA spermií, podle výsledku ICSI nebo PICSI + MACS. PGS je jistě na místě. Metody na výběr vajíček nejsou, ale u vajíček není z čeho vybírat, je to otázka prodloužené kultivace a event. PGT.

S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl