1

Téma: protilátky zona pellucida

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký dopad na početí má přítomnost protilátek proti zona pellucida. Konkrétní hodnoty z imunologického vyšetření jsou:

anti-zona pellucida 34 U/ml
anti-ovaria 9 U/ml
anti-spermie < 32 U/ml
anti-annexin 1,8 U/ml

Zajímalo by mě, jak tyto hodnoty mohou ovlivňovat pravděpodobnost přirozeného početí, IUI a hlavně, jestli mají vliv na úspěch IVF či KET?

Můj druhý "poddotaz" je, zda je vhodná léčba užívání Prednisonu 5mg/den 2 týdny před plánovanou koncepcí?

Mám za sebou 5 x neúspěšné IUI, 1 x IVF (odebráno 7 oocytů, 5 oplodněno - bez ICSI, 2 blastocysty, ET jedné z nich neúspěšný). Nyní proběhlo KET, ale přesně v den transferu jsem se dozvěděla tyto imunologické výsledky (viz.výše), v den transferu jsem začala užívat Prednison 5mg/den.

2

Re: protilátky zona pellucida

Vážená paní,

protilátky proti zona pellucida (ZP) jsou pravděpodobně zvýšeny (neznám normální hodnoty vaší laboratoře - ty jsou u různých laboratoří různé).  Tyto protilátky se navazují na povrch vajíčka a zhoršují schopnost spermie proniknout dovnitř. Tím mohou snižovat pravděpodobnost přirozeného oplození a IVF. Nemají vliv na ICSI a pravděpodobně ani na ET.

Podávání Prednisonu před koncepcí je užitečné tam, kde otěhotnění vadí aktivovaná buněčná imunita v místě usazení zárodku v děloze. Schéma Prednison 5 mg/den, žádné gynekologické záněty a kondomová ochrana při styku 4-5 týdnů před oplozením / ET se v takových případech osvědčuje.

Zdraví J. Madar