1

Téma: Pgs

Dobrý den,
mám dotaz ohledně preimplantačního genetického vyšetření. V mém věku (35 let) se uvádí, že cca polovina embryí je aneuploidní. Bere se ten výsledek z celkového počtu oplodněných vajíček nebo z těch, které už dospěly do stády blastocysty a jsou poslány na vyšetření? Např. moje kamarádka (34 let) měla celkem 10 embryí, z toho 6 kvalitních bylo zamrazeno a posláno k PGS. Jaký tedy může očekávat výsledek? A je možné, že z tohoto počtu by byla všechna embrya geneticky špatná?
Děkuji za odpověď.

2

Re: Pgs

Dobrý den, paní Dano,
tato čísla jsou uváděna z embryí, která jsou bioptována 5.-6. den a odeslána na genetické vyšetření. Jde ale o statistická data, takže individuální výsledek může být jiný. Pokud ale u Vaší kamarádky není nějaký genetický problém nebo např. problém ve fragmentaci DNA spermií, nečekal bych, že by se měly výsledky lišit od průměru.
Jen vždy upozorňuji, že PGT musí být pro pacienta přínos, měla by se vyšetřovat jen embrya, která dostatečně hatchují a nehrozí riziko jejich poškození na úkor výsledku PGT. Úspěšnost transferů s PGT vyšetřením musí být výrazně lepší než bez něj.

prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (05.06.2019 07:12:42)