1

Téma: Nepravidelné krvácení při stimulaci na KET

Vážený pane doktore,
obracím se na Vás opět s dotazem. Po lednovém neúspěšném KETu jsem hned další den v nepravidelných intervalech krvácela (dávala jsem to do souvislosti s utrogestanem). Po 14 dnech bylo hcg 0. Nyní, hned v dalším cyklu podstupuji opět stimulaci před KETem.
Při prvním stimulovaném cyklu jsem užívala estrofem 1-1-1, později i utrogestan 3-0-3. Po KET jsem užívala estr. 2-0-2 a utr. 4-0-4.
Nyní mi pan doktor předepsal od 1.DC: estrofem 1-0-1, Prednison 1/2-0-1, Lenzetto 1-1-1, Clexane 0,4 1x denně. Od 16.DC ještě píchám Prolutex.
Minulý víkend jsem tři dny špinila, někdy i čerstvou krví, ale v pondělí na ultrazvuku sliznice 8-9 mm a čisto. Nyní jsem opět zašpinila od soboty, trvá to do teď, opět místy i čerstvá krev, dnes na kontrole sliznice 8,5 mm. Mám vrozený deficit VII. faktoru v krvi, pan doktor vidí pravděpodobnou příčinu tam. Byla jsem dnes u své hematoložky, ta zase říká, že jde pravděpodobně o hormonální nerovnováhu, i vzhledem k tomu, že jsem v listopadu po OPU měla OHSS a evidentně mé tělo reaguje přehnaně.
Nicméně, zítra to bude 21.DC a já mám PODSTOUPIT KET - pan doktor říkal, že oni už sliznici lépe připravit neumí a dnes mi zvedl estr. 2-0-2. Při běžném cyklu sliznici mívám velmi nízkou, bez injekcí či léků vůbec nemenstruuji. Diagnóza je napsaná pouze ženská anovulace.
Nenapadá vás, proč stále během cyklu v různých intervalech a množstvím krvácím? Doporučil byste nějaká vyšetření? Nechci nic zanedbat. A chci vědět, zda transfer podstoupit (pan doktor tedy říká, že ano). Děkuji mockrát za odpověď

2

Re: Nepravidelné krvácení při stimulaci na KET

Tak změna.. Ráno ze mě vyteklo spoustu krve, přijela jsem tedy do CARu dříve a sliznice z včerejších 9 mm klesla na 6 mm. Teď mám vysadit léky a v dalším měsíci bez medikace budou sledovat sliznici. Pane doktore, nedoporučil byste nějaká vyšetření? Přijde mi, že si se mnou vůbec neví rady... hmm

Naposledy upravil: cockovafazol (19.02.2019 22:51:57)

3

Dobrý den,
já si myslím, že méně je více. Dávky léků  estrofem, Lenzeto, Prednison, Clexan, Prolutex jsou zbytečné a zbytečně vysoké.
Záleží i na hodnocení výšky endometria. Já považuji 6 mm za optimální výšku. Pokud jsou ženy, které opakovaně mají endometrium 5 mm, pak se rozhodnu k transferu i při tomto nálezu. O úspěchu rozhoduje nejvíce kvalita embrya.
Při mimoděložním těhotenství se embryo uchytí ve vejcovodu a tam žádné endometrium není...…..

prim MUDr Pavel Texl

PS: pokud bude endometrium při přirozeném cyklu 6 mm, tak udělejte hned transfer. Jinak v následujícím cyklu bych použil Menopur 75j 3.,4.,5.,7 a 9. DC s.c. a uvidíte. Od devátého dne cyklu můžete přidat 1-2 tbl. Estrofemu 2 mg.

4

Dobrý den,
já si myslím, že méně je více. Dávky léků  estrofem, Lenzeto, Prednison, Clexan, Prolutex jsou zbytečné a zbytečně vysoké.
Záleží i na hodnocení výšky endometria. Já považuji 6 mm za optimální výšku. Pokud jsou ženy, které opakovaně mají endometrium 5 mm, pak se rozhodnu k transferu i při tomto nálezu. O úspěchu rozhoduje nejvíce kvalita embrya.
Při mimoděložním těhotenství se embryo uchytí ve vejcovodu a tam žádné endometrium není...…..

prim MUDr Pavel Texl

PS: pokud bude endometrium při přirozeném cyklu 6 mm, tak udělejte hned transfer. Jinak v následujícím cyklu bych použil Menopur 75j 3.,4.,5.,7 a 9. DC s.c. a uvidíte. Od devátého dne cyklu můžete přidat 1-2 tbl. Estrofemu 2 mg.

5

Děkuji za odpověď, zkusím se se svým lékařem domluvit. Ještě bych se chtěla zeptat, jaká vyšetření bych měla mít za sebou. Je mi čerstvě 29. Snaha od dítě od září 2017. Loni leden až duben proběhla stimulace Clostylbegytem, sledování ultrazvukem 12. a 16.DC, ovulace ani jednou neproběhla. V květnu následoval hormonální profil z krve - diagnóza anovulace a PCO SY. Genetika já i přítel, přítel spermiogram (to naprosto v pořádku). V listopadu už jsem podstupovala IVF. Jiná vyšetření za sebou nemáme.

6

Dobrý den,
můžete mi poslat výsledky spermiogramu. Občas bývá špatně interpretován, nebývají provedena f-ční testy.
Dále by měly být vyloučeny protilátky proti spermiím, vajíčku, obalu vajíčka, endometriu. Vyloučit Celiakii  a Chlamydiovou infekci.

prim MUDr Pavel Texl