1

Téma: dotaz

Dobrý den, pane primáři,
jsem nyní v 16 tt (díky vašemu centru, kde jsem podstupovala IVF smile ), celkově jsme měli vykultivovaných 7 embryí (z toho 3 byly poslány na genetické vyšetření z důvodu zhoršujícího se spermiogramu partnera - hodně kolísající spermiogram, morfologie původně 2,5 - později klesla na 0,8).
Z těchto tří embryí bylo jedno nevhodné k transferu (Turner), druhé bylo s mozaikou, ale lze prý transferovat, třetí bylo "v pořádku". Transfer zdravého embrya se neuchytilo. Pokračovali jsme v nevyšetřených embryích, a to už se zadařilo. Prvotrimestrální screening mi vyšel v pořádku, výsledek NEGATIVNÍ.
Přesto bych se chtěla zeptat, zda je na místě vzhledem k předešlým "špatným embryím", které byly geneticky vyšetřeny, uvažovat nyní ve vlastním zájmu nad nějakým neinvazivním detailnějším testem, kde se zjišťují další možné syndromy (např. Panorama test), přestože mi screening vyšel v pořádku? Jde mi o to, zda při počtu 7 vykultivovaných embryí je výsledek dvou geneticky špatných embryí + třetí, které se neuchytilo, přestože "bylo v pořádku", téměř normální výsledek a není třeba se obávat toho, že další embrya jsou taky špatná? 
(V době IVF mi bylo 32)

Děkuji za odpověď

Alena

2

Re: dotaz

Dobrý den,
pouze odběr placentárních klků nebo amniocenteza je "přesné" vyšetření. Harmony test, Panorama test, provádí genetické vyšetření z plodových buněk, které jsou k krevním oběhu matky. Nejsou ale stejně citlivá pro všechny genetické chyby. Druhá věc je jejich cena. Ale pokud vám vyšší cena nevadí, určitě bych některé z takových vyšetření podstoupil.

prim MUDR Pavel Texl