1

Téma: Mimoděložní těhotenství

Dobrý den pane primáři,

s manželem se rok a půl snažíme o početí miminka. Oba dva jsme dle vyšetření v pořádku, manžel má hodnotu spermiogramu v normě. Bylo mi dvakrát provedeno IUI, po druhém vzniklo mimoděložní těhotenství, provedena laparoskopie s odebráním vejcovodu. Druhý vejcovod je dle laparoskopie v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, jak se v takovémto případě postupuje dál? Je vhodná další inseminace nebo byste raději již doporučoval IVF? Mám strach, abych nepřišla i o druhý vejcovod. Děkuji za odpověď.

2

Re: Mimoděložní těhotenství

Dobrý den,
nevím kolik je vám let, ale obě varianty jsou možné. Pokud nemáte jeden vejcovod, je  možné otěhotnět přes zbývající vejcovod při ovulaci obou vaječníků.
IUI je běh na dlouhou vzdálenost s úspěšností pod 10%.
IVF je větší jistota úspěchu s pravděpodobností úspěchu nad 50%, ale s vyšší cenou.
Riziko GEU nesnížíte, ale i kdyby jste přišla o druhý vejcovod, je provedení IVF možné.

prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (03.01.2019 09:11:14)

3

Dobrý den,
Děkuji za odpověď. Mně je 32,manželovi 34. Ještě bych se Vás chtěla zeptat. Pokud by se prováděla IUI, čeká se zpravidla na ovulaci z vaječníků, kde je vejcovod, nebo se provádí i při ovulaci z vaječníku bez vejcovodu? A jaká je asi pravděpodobnost (přibližná), respektive dle Vašich zkušeností, že žena otěhotní přirozeně při ovulaci z vaječníků bez vejcovodu, stává se to často? Děkuji za Vaše zkušenosti.

4

Dobrý den,
já bych doporučil provedení IUI bez ohledu na stranu ovulujícího vaječníků. Šance je jak jsem již psal pod 10%. Zkusil bych 3x IUI a pak se rozhodoval dál.

prim MUDr Pavel Texl