1

Téma: neplodnost

Dobry den,

je mi 36 let, byla mi stanovena diagnosa predcasneho ovarialniho selhani. Krome toho jsem sledovana pro mikroadenom hypofysy.
Me hodnoty hormonalniho profilu (3.den cyklu):FSH 15 (norma do 8,8), LH 8,06 (norma do 10,9), estradiol 98 (dolni hranice normy 84), progesteron 1,2 (dolni hranice normy 0,54), prolaktin 430 (norma do 560), testosteron 0,8 (norma do 2,3). Dale hodnota AMH-mene nez 0,3, AFC 0+1, protilátky proti ovariu a zona pellucida negativni.
Mikroadenom ma na MRI stabilni velikost (4mm), v souboru hormonalnych vysetreni (kortizol, hormony stitnice, somatotropin, inzulinu podobny rustovy hormon-IGF1) je mirne zvysen pouze IGF-1 -260 (norma do 205).
Pane doktore, zajimalo by mne, jaky je Vas nazor na moznost spontanniho otehotneni. V pripade IVF by Vas poprosila o stanoveni co mozna nejlepsiho stimulacniho protokolu (jake preparaty pouzit)-hlavne ve vztahu ke sledovanemu mikroadenomu hypofysy. Obavam se totiz,jestli stimulace ovarii pred IVF nemuze aktivovat (zatim pravdepodobne hormonalne afunkcni )adenom k jeho hormonalni produkci a rustove aktivite.
Dekuji za Vas cas a odpoved.

2

Re: neplodnost

Dobrý den,
vzhledem k vyšší hodnotě FSH a nízké hodnotě MAH se dá očekávat zisk jednoho až tří vajíček. Pokud budete mít štěstí.
Jako stimulaci bych doporučil Menopur v úvodní dávce 225 j a Dipherelin 0,1 mg.
Je třeba 5., 8. a 11. den stimulace kontrolovat hladiny FSH , LH a E2. Jen tak se dá stimulace co nejlépe řídit.

prim MUDr. Pavel Texl