1

Téma: Jak postupovat dale?

Dobry den, pane doktore,

mam syndrom polycystickych vajecniku a manzel oligozoospermii. Podstoupila jsem IVF - stimulace pomoci Gonalu, Cetrotide. Odebrano 21 vajicek, do 5. dne zustalo 7 embryji. 1 bylo transferovano, ovsem neuspech. Pak 2 cykly pauza a nasledoval KET ve stimulovanem cyklu Estrofemem a Utrogestanem, v den transferu byla sliznice 8 mm, ovsem embryjko se opet neuchytilo.
Nyni premyslim, co dale - vysetrovat imunologii (nemam vysetrene protilatky proti spermijim, vajickum, embryjim) - bunecna imunita a celiakie jsou v poradku. A stejne jsem zacala drzet bezlepkovou dietu, cetla jsem, ze pri pcos to muze pomoct. Nebo bych mela podstoupit laparoskopii a drilling vajecniku?
Nebo je proste potreba vydrzet a zkouset KETy? Je rozdil v tom, jestli na sebe KETy hned navazuji nebo je mezi nimi pauza? Co metody jako asistovany hatching a embryoglue, meli bychom je priste zvolit?

2

Re: Jak postupovat dale?

Dobrý den,
vždy preferujeme provedení všech vyšetření před vlastním provedením IVF cyklu. Vyšetřivat nyní protilátky na spermie, vajíčka zonu pelucidu je zbytečné, protože embrya již máte. Doporučuji vyšetřit protilátky proti placentě.
Hatching a embryoglue nezvyšuje úspěšnost transferů. O úspěchu ET  rozhoduje kvalita embrya. Tu ovlivní stimulace, její monitorování odběry krve na FSH, LH E2 a vlastní kultivace embryí. Jaká byla použita kultivační média, inkubátory, technika práce....
Doporučuji pokračovat v transferech, transferovat v přirozených cyklech jen s podporou gestagenů (Utrogestan).  Transfery můžete provádět každý měsíc. Pauza není nutná.

prim MUDr Pavel Texl

3

Re: Jak postupovat dale?

Děkuji za brzkou odpověď. Větsina ne-li vsechny me cykly jsou anovulacni? V tomto pripade doporucujete cekat na cyklus s ovulaci nebo ovulace neni ke ketu potreba?

4

Re: Jak postupovat dale?

Dobrý den,
u pacientek bez ovulace je možná jako příprava na KET  nepatrná stimulace FSH.   Používám Menopur 75j sc   3.,4.,5. a 7. den cyklu  a 9. den provedu UTZ kontrolu. Pak se dá aplikovat Pregnyl a Utrogestan.

Přeji hodně štěstí
prim MUDr Pavel Texl

5

Re: Jak postupovat dale?

Moc dekuji za radu. Poptam se na FSH v caru. Jak to byva s uhradou - je treba pripravek platit cely nebo jde napsat na pojistovnu?
A jeste bych se rada zeptala na provedeni KETu v cyklu, kdy neni ovulace, ale sliznice naroste dostatecne. Je to mozne? V pripade ze v tomto cyklu dojde k tehotenstvi, je treba pak uzivat i estrogeny?
A jak je to s vlivem psychiky? Vsude slysim, ze to ma velky vliv, ale nevim, jak mam poznat, jestli je za neuspechem prave psychika. Touhu po tehotenstvi a miminku potlacit asi nedokazu a behem ET i KET to psychicky narocne do urcite miry bylo.

Naposledy upravil: 1Petra1 (16.11.2018 10:57:05)

6

Re: Jak postupovat dale?

Dobrý den,
o úhradu FSH se dá požádat, ale častěji úhrada není schválena a pacientky  si jedno balení Menopuru  zaplatí.
Pokud endometrium je vysoké a není patrný folikul, je dobré udělat odběr krve na Progesteron. Pokud bude zvýšený, ovulace již proběhla. Pokud bude nízký, pak bych Estrogen ponechal do ASP +.  ( 7.t-g-).

prim MUDr Pavel Texl