1

Téma: Pozitivní ANA IgG (IF)

Vážený pane doktore,

chtěla bych se zeptat ohledně svých výsledků imunologického vyšetření, které ukázaly pozitivní protijaderné protilátky. Výsledky byly následující: duben - pozitivita ANA IgG (IF) v titru 1:320, červen - 1:640, srpen 1:1280. Jinak vše v pořádku. Nyní mi byl nasazen Medrol, první týden 16mg, další dva týdny 12mg a poté snížit na 8mg. K tomu mám Helicid 20mg a Calcichew D3 1000mg/800IU. Také vzhledem k mému věku (28) je plánováno ovlivnit 3-4 cykly a pokud se nám nezadaří, tak ho vysadit. Až do našeho příp. rozhodnutí o přistoupení k IVF. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné říct, co mohlo způsobit tento nárůst? A také zda se léčba projeví poklesem těchto protilátek (při kontrole za 2 měsíce). Dlouhodobě užívám kyselinu listovou a od jara jsem pouze začala pít kontryhelový čaj - 1 šálek denně. Od dubna do července jsem také užívala homeopatika Lycopodium a Thuya. Jsem zdravá, od malička mám atopický ekzém, v současnosti s mírnými projevy na kloubech prstů rukou.
Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Jana G.

2

Re: Pozitivní ANA IgG (IF)

Vážená paní,

antinukleární protilátky se vyskytují u některých autoimunitních onemocnění (např. systémový lupus erythematodes) a jejich vliv na eventuální těhotenství velmi záleží na jejich typu (např. anti-Ro protilátky mohou v těhotenství způsobit poruchy srdeční činnosti u plodu). Přesnější diagnózu musí na základě anamnézy a dalších laboratorních testů udělat revmatolog. Nevím, odkud pocházíte a kam chodíte na revmatologii. V Praze se touto problematikou zabývá Revmatologický ústav v ulici Na Slupi (např. MUDr. Tegzová). V podstatě by se diagnóza měla upřesnit ještě před snahou o otěhotnění.

Zdraví J. Madar