1

Téma: zlepšení spermiogramu

Dobrý den. Máme za sebou s přítelem jedno nevydařené IVF (gonal, dlouhý protokol, odebráno 19 oocytů, 12 oplodněno, 1 embryo vhodné k použití ), (metoda ICSI, PISCI a MACS nešla udělat kvůli špatné morfologii spermií) Já mám alergii na sperma a partner špatný spermio: málo spermií, což se dá řešit IVF, pohyblivost spermií: rychle progresivní 0%, pomalu progresivní 57%, neprogresivní 10%, nemotilní 33%. Morfologie spermií: normální spermie 0% (to vím, že je hodně špatné), defekt hlavičky 100%, defekt střední části 18%, defekt bičíku 16%. Vyšetření fragmentace DNA: Spermie s intaktní DNA 66%, spermie s frangentovanou DNA 34%. Byl nám doporučován dárce, odmítli jsme. Toto jsou výsledky spermiogramu po třech měsících před IVF. Před půl rokem bylo spermií s fragmentovanou DNA 49%. Můj dotaz je: je opravdu nutný dárce spermatu při takovém spermiogramu? Kdyby jsme nadále pokračovali v léčebné kůře a Fragmentace DNA se zlepšila, je vyšší úspěšnost IVF cyklu ?
Předem děkuji za odpověď.
K.

2

Re: zlepšení spermiogramu

Dobrý den,
zda se fragmentace jader spermií zlepší nebo ne, toť otázka. Pokud by fragmentace poklesla pod 30%, jistě by byla větší šance na úspěch.  Ve vašem případě bych doporučil opakovat stimulaci a vajíčka rozdělit a část oplozovat dárcem a část spermiemi partnera. Výsledek nejlépe ukáže jaký má vliv kvalita spermií na výsledek kultivace.
Embrya vzniklá ze spermií dárce můžete zamrazit a uchovat na později.

prim MUDr Pavel Texl