1

Téma: ivf a pcos

Dobry den, pane doktore,
lecim se s PCOS, mam za sebou 3x stimulaci Clostilbegytem, vzdy 1 tbl. 2x jsem podstoupila IUI, 1x folikul nevyrostl. Vzdy jssm uzivala 1 tabletku. V CARu jsme se shodli,ze je jiz cas na IVF. Mam z toho obavy, bojim se, ze na stimulaci nebudu reagovat (pan doktor o teto moznosti taky mluvil). Lze to predpokladat, kdyz jsem nezareagovala na Clostilbegyt? Na ultrazvuku mam pry atypicky usporadane folikuly.
Snazim se hubnout (celkem s uspechem, nicmene BMI stale tesne pod hranici obezity), jim Nosifol. Chtela bych udelat maximum pro uspech. Doporucil byste cvicit Mojzisovou nebo hormonalni jogu? Ev. mam vyckat s IVF dokud jeste vice nezhubnu?
Velmi dekuji za odpoved.

2

Re: ivf a pcos

Dobrý den,
před IVF by měla být provedena všechna možná hormonální, imunologická a genetická vyšetření. Jen tak zvolíte optimální stimulační protokol a IVF bude mít dobrou šanci. To, že nereagujete na CC souvisí s vaší váhou a pravděpodobným PCO. Při IVF budete mít spíš sklon k hyperstimulaci.
Cvičit Mojžíšovou a jógu můžete, spíš jen pomohou.
Zajímaly by mne výsledky spermiogramu.

děkuji
prim MUDr Pavel Texl

3

Vazeny pane primari, velmi Vam dekuji za reakci. Hormonalni profil byl proveden nekolilrat (vzdy 3.den cyklu). Postupne se hodnoty vylepsuji. Posledni hodnoty FSH 5,6, LH 6,6, volny testosteron 11,3, SHBG 41. Mam autoimunitni thyreoiditidu, na Euthyroxu kompenzovanou, TSH 1,5. Genetika je take provedena. Imunologicke vysetreni stran celiakie, bunecne imunity je hotove a v poradku. Jeste dodam,ze je mi 30 let.
Spermiogram normozoospermie, nekdy vyjde oligozoospermie, ale pohyb spermii je v norme.

Dekji

4

Jeste doplnim. AMH je vysoke (nad rozmezim laboratore).

5

Napište mi prosím přesné a kompletní výsledky spermiogramu.

děkuji prim MUDr Pavel Texl

6

Liquifikace 20 minut, viskozita: malé separované kapky, pH 8, objem 2 ml, koncentrace 22,5 mil/ml, celkový počet 45 mil, motilita 42% (progresivně 13%, neprogresivně 29%, nemotilní 58%, morfologie 4% norm., aglutinace 0, leukocyty 0, MAR test pod 50%. Závěr normozoospermie.
V dalším spermiogramu se pohyblivost ještě zvýšila, ale nemám u sebe přesná čísla.

7

Dobrý den, paní Petro,
norma WHO (Světové zdravotnické organizace) říká, že progresivních spermií by mělo být alespoň 32% a celkově pohyblivých alespoň 40%. Pouze v takovém případě může být závěrem vyšetření normozoospermie. Ve Vašem případě je progresivně pohyblivých spermií 13% a zcela jistě tedy nelze hovořit o tom, že by byl pohyb spermií v normě.
Při takových výsledcích je určitě na místě IVF. Doporučuji dovyšetřit integritu DNA spermií a dle výsledků se rozhodnout pro konkrétní metodu IVF.

prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (30.07.2018 13:13:37)

8

Dobrý den, pane primáři,

na základě vašeho doporučení velmi vážně přemýšlím nad IVF. Snažila jsem se načíst nějaké informace ohledně stimulace u PCOS. Ale není mi jasné jaký protokol je teda při PCOS vhodný. Na webu některých center jsem našla, že při PCOS se nejčastěji používá protokol s antagonisty, zde na fóru jsem však četla, že Vy jste spíše pro dlouhý protokol. Ráda věcem rozumím, byť samozřejme poslechnu doporučení lékaře. Mohl byste mi, prosím, vysvětlit podle čeho se rozhoduje jaký je nejvhodnější stimulační protokol?

9

Dobrý den,
při stimulaci s antagonisty dochází často k výraznému poklesu LH a to vede k menší kvalitě vajíček a nižší úspěšnosti transferů embryí.
Dlouhý protokol z luteální fáze s užitím agonistů (Dipherelin 0,1) lépe umožní řídit stimulaci a má menší riziko útlumu LH.
Podmínkou dobré stimulace je sledování hladiny FSH, LH a E2 během stimulace. Doporučuji kontroly před  začátkem aplikace FSH a následně 5., 8. a 11. den stimulace. 

prim MUDr. Pavel Texl