1

Téma: IUI - IVF - protilátky proti spermiím a špatný spermiogram

Dobrý den,
od dubna chodíme s přítelem do CAR vzhledem k tomu, že se snažíme již přes rok o miminko a stále se nedařilo. Je mi třicet let, přítelovi 40,  oba jsme bezdětní. Po všech vyšetřeních jsou výsledky takové, že přítel nemá nic moc spermiogram (málo spermií a ne extra pohyblivých) a mně byly zjištěny protilátky proti spermiím - vysoké. Do toho všeho mám Leidenskou mutaci heterozygot a proto se mě bojí stimulovat kortikoidy vzhledem k tomu, že by mi hrozila trombóza. Bylo nám doporučeno rovnou IVF - ISCI. Zatím jsem tuto možnost odmítla. Chci nejdříve zkusit minimálně 3-4 x IUI. Chtěla jsem se zeptat, je jiná možnost stimulace k utlumení imunity než kortikoidy? Doktoři v CARU mi tvrdí, že neexistuje, že se toto léči pouze kortikoidy, ale v jiném caru mi bylo řečeno, že je ještě nějaká možnost kapačky, ale zase nevím, zda u této varianty nebude problém to, že mám Leidena. Má cenu chodit na IUI? Já bych ráda vyzkoušela vše možné, než půjdu na IVF. Je mi jasné, že pro lékaře by bylo nejlepší mě rovnou šoupnout na IVF...ale myslím, že na tuto možnost je ještě čas.
Jen nevím, jestli mi byly řečeny všechny možné varianty. Furt mi přijde, že lékaři v CARU kam docházím znají jen IVF a o jiných variantách nechtějí moc slyšet :-(

Naposledy upravil: potrova (16.07.2018 09:39:58)

2

Re: IUI - IVF - protilátky proti spermiím a špatný spermiogram

Vážená paní,
1. o vhodnosti nebo nezbytnosti IVF (ev.+ICSI) rozhoduje mimo jiné spermiogram partnera - je-li velmi špatný, IUI nestačí a je nutná ICSI.
2. Protiláítky proti spermiím (ASA), zjištěné v krvi ženy, mohou (ale nemusí) mít vliv na implantaci zárodku v děloze. ASA nalezené v hlenu kanálku děložního čípku mohou negativně ovlivnit přirozené oplození, vliv na inseminaci je menší.
3. Heterozygotní Leidenská mutace může mít negativní vliv na těhotenství a hematolog s gynekologem by měli určit způsob léčby (většinou se před otěhotněním a po dobu gravidity podává nízkomolekulární heparin, např. Fraxiparin nebo Clexane).
4. Malé dávky kortikoidů, jaké se užívají při léčbě imunologicky podmíněných poruch plodnosti, se v případě potřeby mohou s léčbou Clexanem kombinovat.
5. Pro CAR je IVF klíčovou metodou a je víc důvodů, proč tuto metodu preferují.
Zdraví J. Madar