1

Téma: Reprodukčná imunologia - čo ma čaká?

Dobrý deň pán doktor.
Mám absolvované vyšetrenie na reprodučnú imunológiu, ale neviem odčítať výsledky a na vyšetrenie u odborníka čakám tri mesiace. Preto by som som rada poprosila Vás o Váš názor, čo ma asi bude čakať s mojimi výsledkami a že či je možné otehotnieť aj s takými hodnotami, ktoré prikladám.

Vypíšem len výsledky, ktoré mi vyšli mimo normu:

CD3+ TNF-a                   47,20      (12-44)
CD4+ IL-4                       1,50       (2-8)
CD4+ TNF-a                   50,20      (12-44)
CD3+ T Lymfocyty          62,60      (64-85)

Ostatné všetko mám v norme. Teda okrem vitamínu D, ktorý mám dost nízky 14,30  (20-29).

anti-spermie (sérum)               25,60  (0-60)
anti-ovária (screen)                  3,2     (0-20)
anti-zona pellicida (screen)       2,1     (0-10)

Aj ostatné hodnoty mám v norme. NK bunky mi vyšli 19,51 a norma je 5-24. Myslíte si, že je to v poriadku a nie je to tiež dosť vysoké?

Pokúšame sa o dieťa už dlhšiu dobu. Okrem iného mám ešte anovulačné cykly, kde ale ovulácia bola stimulovaná liekmi. No aj napriek tomu som ešte nikdy nebola tehotná. Mám 36 rokov.

Ďakujem za Vašu odpoveď.

S pozdravom Stanislava

2

Re: Reprodukčná imunologia - čo ma čaká?

Vážená paní,

zvýšené TNF-alfa pozitivní buňky mohou signalizovat přítomnost nějakého zánětlivého procesu ve Vašem těle, který ale vůbec nemusí souviset s reprodukcí. Ostatně zvýšení není nijak výrazné. Protilátky v krvi jsou v mezích normy - nejpodstatnější jsou anti-zona pellucida.

Klíčovým testem by bylo stanovení specifické buněčné imunity (MIF), jeho výsledky ale neuvádíte a nevím, zda byl prováděn.

Zdraví J. Madar