1

Téma: Velikost folikulu před KET

Dobrý den,
minulý menstruační cyklus jsem absolvovala stimulaci a OPU. Z důvodu rizika OHS byla všechna oplodněná vajíčka zmražena. Nyní bych měla jít na KET. Menstruační cyklus mívám 23-25 dní. Dnes, 11 den cyklu, byla sliznice 6mm, ovšem žádný dominantní folikul, pouze víc malinkých. Bylo mi řečeno, že pokud i 13 den cyklu nebude žádný dostatečně velký folikul, je nutné transfer odložit a počkat, zda v příštím cyklu folikul poroste. Nebo by bylo nutné podávat estrogeny, kterým jsem se ale chtěla vyhnout. Opravdu je k transferu potřeba velký dominantní folikul a bez něj nelze transfer provést?
A může být nedorůstání folikulu při ovulaci ještě důsledkem hormonální stimulace minulý cyklus? Napadá mne, že se tělo potřebuje vrátit do normálního režimu, protože dříve u mě folikul vždy hezky dorůstal.
Děkuji za odpověď.

2

Re: Velikost folikulu před KET

Dobrý den,
při rozhodování o provedení transferu je možné provést odběr krve stejně jako v průběhu stimulace. FSH, LH,  E2 a před transferem i Progesteron. Pokud jsou hodnoty dostatečně vysoké, podám Pregnyl nebo Ovitrel a i drobnější folikuly luteinizují a je možné provést transfer.
Nebo před transferem provedu ministimulaci (zvláště u PCO) 75 j FSH 3.,4.,5.,7. a dle potřeby 9.a11. den cyklu.
Možností je celá řada. Záleží na zkušenosti lékaře. Pro každou pacientku i pro každý cyklus   se hodí jiný postup.

prim MUD. Pavel Texl

3

Dobrý den, pane doktore,
děkuji Vám za odpověď.
Nakonec folikul dorostl, v pátek, 13. den cyklu byl necelých 16mm, sliznice 8 mm.
Paní doktorka odhadla podle velikosti folikulu ovulaci na noc mezi 15. a 16. dnem, ovitrelle píchnout 14. den, utrogestan od 15. dne ráno. Transfer 20. den, tedy pátek 15.6.2018, v poledne. Vzhledem k tomu, že mám někdy cyklus i jen 23 dní, se mi to zdálo celkem pozdě.
A vzhledem k typickým příznakům, které nastaly, se obávám, že ovulace nastala již 13. den brzy ráno až dopoledne. Byla to sobota a centrum, kam zatím chodíme, v sobotu většinou nepracuje. Zda proběhla ovulace  tedy nevím jistě, soudím podle svých pocitů, cervikálního hlenu a testu ze slin, který si spíš pro zajímavost dělám.
A já mám teď obavu, jestli transfer není stanoven příliš pozdě (dřív ho udělat nelze, embrya se kultivují a budou 5ti denní až v pátek). Myslíte, že by to mohlo být ještě v pořádku? Bude to 6. den podávání Utrogestanu, pokud by ovulace proběhla podle mých pocitů, tak něco mezi 6-7 dnem od ovulace. Kdybych se měla rozhodnout, zda je lepší transfer odložit a vše opět zmrazit, nebo ho provést, tak to kvalifikovaně nedokážu.
Omlouvám se za dlouhý dotaz a děkuji, za případnou odpověď. Z mého centra se mi příliš informací na mé dotazy nedostalo, jen že se už nedá z krve hladina hormonů hodnotit a nedá se nic dělat. Centrum chceme v případě neúspěchu změnit, jen jsme již započatý cyklus rozhodli dokončit zde, ale možná změnu provedeme dříve.
Alice

4

Dobrý den,
centrum, které nepracuje každý den, není dobré centrum a nikomu ho nemohu doporučit.
Pokud jste píchali Ovitrel 14. den, stačilo podat Utrogestan 16. den, pokud plánujete KET na 20. den.
Transfer přesto si myslím můžete udělat, ale vzhledem ke krátkému cyklu doporučuji od transferu Estrofem 2 mg 1x denně.

prim MUDr Pavel Texl