1

Téma: Sport během stimulace a po IVF

Dobrý den,
je mi 31 let, jsme s přítelem oba zcela zdraví, jen již několik let nemenstruuji, moje lékařka mi zjistila polycystické vaječníky, mám nízkou sliznici, jinak krev na vyšetření hormonů vyšla v pořádku, přítelovo spermiograf upně suprovej. Stimulací mi ve vaječníkách zrálo přes 40 folikulů, odebráno mi bylo 41, oplodneno 26 a z toho všechny se začaly vyvýjet! Před 6 dny mi byla zavedena 5denní blastocysta. Měla jsem silné příznaky hyperstimulačního syndromu, ale po zavedení embrijka již třetí den absolutně vše odeznělo, ani špinění, jen v noci mi pobolívá podbřišek jako před manses...Dnes jsem si zkusila udělat test, vím že je ještě brzy, ale nedalo mi to...ale bohužel negativní:-(
Chtěla jsem se zeptat, zda jsem embrijku nemohla nějak uškodit tím, že dva dny po zavedení, když jsem již neměla žádné problémy spojedé s HSS ( nafoknuté břichu) , jsem začala pomalu cvičit- na rotopedu, elipticalu, max 30 minut...jsem totiž velmi aktivní, živím se jako trenérka fitness, do transferu jsem denně minimálně hodinu makala ( HIIT, spinningy, posilování, k tomu ještě potom výběhy se psem v lese, takže na zátěž jsem opravdu zvyklá...ale nedokážu prostě z ničeho nic uplně nic nedělat, tak aspoň ta půlhodina mi teď uspokojí s tím, že to malému ve mně neškodí..pokud tedy v sobě toho prcka stále mám...:.-(
Předem moc děkuji za váš názor!

2

Re: Sport během stimulace a po IVF

Dobrý den,
při takové hyperstimulaci doporučuji zamrazit všechna embrya a odložit transfer o jeden měsíc.  Pokud jsou ovaria výrazně zvětšená, doporučuji více klidu. Pohyb zvyšuje bolestivost a hrozí torze ovarií. Ale to je již asi za vámi.  Nyní vám doporučuji pokračovat v transferech zbývajících embryí. Výsledek totiž nejvíce závisí od kvality embrya.
Vy jste embryím nemohla uškodit.

prim MUDR Pavel Texl