1

Téma: Další postup - stimulace

Vážený pane Doktore,
chtěla bych Vás poprosit o Váš názor na průběh mé dosavadní léčby. Je mi 30 let a na základě hormonálního profilu mi byl diagnostikován PCOS, zároveň mám hypofunkci štítné žlázy, beru však dlouhodobě léky a pravidelně docházím na kontroly. Manžel je v pořádku, imunologické i genetické vyšetření jsou také v pořádku. Po 8-letém užívání hormonální antikoncepce jsem po jejím vysazení cca 1 rok nedostala menstruaci a tím pádem jsem nemohla ani otěhotnět. Upřesňuji, že před nasazením antikoncepce, jsem menstruaci měla jen párkrát, měla jsem špatný hormonální profil a antikoncepce mi dle lékaře měla tento problém vyřešit, mám však pocit, že problém se jen oddálil a prohloubil. Po roce od vysazení a konzultaci s mou gynekoložkou jsme zahájili několika měsíční léčbu clostilbegytem, která byla bohužel neúspěšná. Na léky jsem vůbec nereagovala. Následně jsme byli odesláni do CAR, kde se pokus o léčbu s clostilbegytem opakoval, opět neúspěšně a bylo nám doporučeno IVF. Stimulovala jsem menopurem 75 IU, ale při první utz kontrole se zjistilo, že na léky opět nereaguji a byla mi navýšena dávka na 2x75 UI. Na tuto dávku jsem konečně zareagovala a nakonec mi bylo odebráno 7 vajíček. Bohužel do transferu nám zbylo pouze jedno 5-ti denní embryo, které mi zavedli. IVF bohužel nedopadlo. Ve Vašich odpovědích ve fóru jsem se dočetla, že doporučujete sledovat hormonální profil i během stimulace a tomu přizpůsobit další léčbu. Myslíte, že kvalitu vajíček v mém případě mohla ovlivnit nevhodně zvolená stimulace? Po tomto neúspěchu jsem se rozhodla dát si nějakou dobu pauzu a zkusit tělo nastartovat sama – cvičení, zdravá strava atd. Po několika měsících jsem dostala přirozenou menstruaci a nastartoval se mi celkem pravidelný cyklus. Nyní po roce od této snahy jsme navštívili znovu CAR a chtěla jsem vyzkoušet, zda když tělo konečně začalo alespoň trošku fungovat a zda budu i lépe reagovat na stimulaci. Doslova jsem přemluvila svého lékaře, abychom ještě jednou zkusili minimální stimulaci a IUI (doporučoval ihned IVF). Stimulovala jsem Femarou a reakce vaječníku byla výborná – 11 DC 18 mm folikul, dostala jsem Pregnyl a proběhlo IUI. Pokus se nakonec nepovedl, i tak je to pro mě pozitivní a věřím, že se mnohé zlepšilo. Na doporučení lékaře jsem se již domlouvala na dalším pokusu IVF a pan doktor by chtěl začít stimulovat navýšenou dávkou menopuru na kterou jsem zareagovala před rokem. Je tento postup vhodný s ohledem na to, že se můj „zdravotní stav“ mírně zlepšil? Vyžádala jsem si také nový hormonální profil, ale tam prý výrazné zlepšení není. Mým cílem není zpochybňovat názory mého lékaře a ani nevěřím, že bych si k otěhotnění pomohla různými alternativními způsoby sama, ale myslím si, že tímto přístupem lze léčbu alespoň trošku podpořit. V tuto chvíli se rozhoduji, zda podstoupit léčbu v CARu, které navštěvuji, nebo zkusit změnu. Je pro mě důležité, aby stimulace byla vhodně zvolená a účinná. Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď.

2

Re: Další postup - stimulace

Dobrý den,
v průběhu stimulace je opravdu nutné opakovaně ODEBÍRAT KREV NA FSH, LH,  E2 a současně provádět UTZ vyšetření. Jen tak můžete průběžně sledovat odpověď ovarií, upravovat dávky léků a zajistit co nejlepší vajíčka. A sníží se riziko OHSS.
Před IVF cyklem doporučuji provedení všech fčních testů u ženy , stejně jako u muže fční testy spermií. Především kontrola celiakie, chlamydiové infekce, horm profil .....

přeji hodně štěstí.
pokud by jste melí zájem, můžete se objednat do mé ambulance ke konzultaci.

prim MUDr Pavel Texl   te.: 549523258

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (17.04.2018 11:07:27)