1

Téma: vysoká sliznica

Dobrý deň Pán Primár,
je šanca na uhniezdenie pri sliznici 17 mm? V deň KET som mala sliznicu vysokú 17 mm. Bol to môj 8 transfer. Kontrola pred ket bol 14 deň a výška sliznice 8,5mm. Užívam od 16. dňa utrogestan 2x2 a transfer mi robili 20. deň cyklu. príčina neplodnosti je endometrióza. Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

2

Re: vysoká sliznica

dobrý den, nevím proč vám byl nasazen estrofem a v takové dávce.  Endometrium 17 mm je podezřelé s hyperplasie a možnost  uchycení embrya je nepravděpodobná.
Ale nemůžete ji vyloučit. Já bych ale transfer nedoporučil.
Při endometriu 8,5 stačí podpořit endometrium gestageny. Estrogen pokládám za zbytečně použitý.

prim MUDR Pavel Texl

3

Ďakujem veľmi pekne Pán Primár, predpokladám, že ten problém s vysokou sliznicou mám dlhodobo. Neužívala som nič iné okrem utrogestanu. Mám nejakú šancu na tehotenstvo pri takej vysokej sliznici alebo by mala byť najprv nasadená liečba? Prosím poraďte mi čo by ste urobili Vy, pretože už som so silami v koncoch.
S úctou

4

Dobrý den, ¨
vysoká sliznice se "neléčí".  Pokud najdu na UTZ vysoké nepravidelné endometrium (15-18mm) a přetrvává 2-3 měsíce, provedeme hysteroskopii, abrasi endometria a můžete doporučit ve druhé polovině cyklu gestageny.
Pokud plánuji KET, většinou provedeme transfer v následujících dvou měsících . Zase jen s podporou gestagenu.
Hlavně neužívat antiestrogeny CC , nebo estrogeny. Tím se situace pro přijetí embrya podle mne jen zhoršuje.
Počkejte na menses a po krvácení 4-5 den cyklu udělejte kontrolní UTZ. endometrium by mělo být 3-4 mm.  Pak druhou kontrolu 11. den cyklu a pokud bude zřetelný folikul kontroluji Progesteron. Podle vsledku plánujeme KET blastocyst na 18.-20. den cyklu. Pět dní před transferem doporučuji Utrogestan 1-0-1 vag. , od transferu dávku 2 - 0 - 2.

napište mi prosím, jak příprava probíhá

prim MUDr Pavel Texl