1

Téma: opakovaně neúspěšné ivf

Dobrý den, pane doktore.
Chtěla bych se Vás zeptat, jaký postup byste volil v našem případě. Otěhotnět se snažím už 5 let. Podstoupila jsem již 2x IVF, z prvního 4 blastocysty, které postupně transferovány. Neúspěšně. U druhého IVF bylo navíc provedeno MACS, a na embyích PGS. Měli jsme 4 embya, všechna byla po PGS v pořádku. Postupně mi byla transferována, v přirozeném cyklu jen s Utrogestanem, u některých KET jsem brala Estrofem i Utrogestan. Ale také jsem nikdy neotěhotněla, ani při tomto druhém IVF. Já jsem zdravá, vajiček bylo vždy kolem 20. Problém je u manžela. Má velmi špatný spermiogram, ve 100% defekt hlaviček, a sníženou pohyblivost. Máme vyšetřenou genetiku, imunologii, infekční nemoci, byl proveden i test DNA integrity spermií. Vždy bylo vše v pořádku. Jen ty transfery se opakovaně nedaří, a to už jsem jich podstoupila 8. Mám pocit, že lékaři už nevědí, co s námi. Jaká další vyšetření bychom podle Vás měli podstoupit, nebo co bychom měli změnit, aby se to konečně podařilo? Má smysl uvažovat o dárci spermií, nebo případně dárkyni vajíček? Jaký máte názor na to, že jsou někteří lidé k sobě "nekompatibilní" a děti spolu prostě nikdy mít nebudou?
Děkuji za odpověď a za Váš čas. K.

2

Re: opakovaně neúspěšné ivf

Dobrý den,
kvalitu embryí může ovlivnit technika kultivace , použitá media a i postup stimulace před odběrem vajíček.  Píšete, že byla geneticky vyšetřena embrya.  4 embrya a všechna vyšetřena. Je otázkou zda byla vyšetřena hatchující embrya pátý šestý den kultivace, nebo bioptována třetí den vývoje. Třetí den jde bioptovat každé embryo , ale tento postup může výrazně oslabit embrya a zhoršit jejich další vývoj. Biopsie pátý den embryo již neohrožuje, ale ne každé embryo již hatchuje a je možné provedení biopsie. Proto nejsou většinou vyšetřena všechna embrya. 
Při tak dobrém výsledku PGS bych při opakování IVF PGS neprováděl.

prim MUDr Pavel Texl

3

Dobry den pane doktore,

Chtela bych se zeptat na Vas nazor. Je mi 42, AMH 1,15. FSH 8,6, vse ostatni v poradku. Partner starsi, 60 let, ze zacatku pred rokem oligoastenoteratozoospermie, coz pri poslednim spermiogramu v lednu se zmenilo na "jen" teratozoospermii.(bere hodne vitaminu) Ma 3 deti z predchoziho manzelstvi. Mame za sebou 1x nativ IVF, 2x mini IVF, stimulace Menopur, 75j a potom 150 j, cetrotide, clostylbegyt. Pri nativu nedoslo k trasferu,embrya zanikla po 3 dnu. Pri 1 mini IVf , ICSI,3 embrya dobra do 3 dne, 5 den pouze morula B kvality; 2 mini ivf : PICSI a MACS, opet 3 embrya, vsechny ok 3 den, 5 den, pouze 1 morula 3 stupne (C kvality).Vzdy se opakovane embrya "lamou" po 3 dni. Muze to byt kvalitou spermii? Nebo vajicek, nebo obojiho? Co byste navrhoval dal? Uvazujeme o darcovskych spermiich...Dekuji Vam za odpoved. Zdravim Vas E.

4

Dobrý den,
doporučuji přestat dělat "nativy a minimálky"  při těchto stimulacích dochází k poklesu FSH a to velmi negativně ovlivní kvalitu vajíček. Probíhá přirozená selekce dominantního folikulu. Proto i při malém počtu vajíček je třeba stimulovat plnou dávkou FSH a zajistit stabilní hladinu FSH. A proto je i během stimulace opakovaně kontrolovat hladinu FSH LH  E2   nejlépe 5.,8., a 11. den stimulace.
Pokud se budete rozhodovat pro dárcovství, pak za lepší variantu pokládám darované vajíčka.

přeji hodně štěstí.

prim MUDr Pavel Texl