1

Téma: imunologické vyšetření před 1.IVF

Dobrý den pane doktore,

je mi 35 let, manželovi 36 let, přes 4 roky se marně snažíme o dítě. Před 2 roky jsem poprvé otěhotněla, ale hned v 5. týdnu došlo k zamlklému potratu. Před rokem laparoskopie – odstranění cysty na pravém vaječníku. Vejcovody průchodné, ale zjištěna endometrioza! Navštěvujeme přes rok CAR. Spermiogram v pořádku. U mě hormonální profil z krve také v pořádku. Menstruace pravidelná. Podstoupila jsem 1xIUI – neúspěšně. Předtím 6 x injekce Pregnyl neúspěšně. Rozhodla jsem se pro umělé oplodnění, ale předtím bych ráda znala výsledky z genetiky a reprodukční imunologie. V CARu mi paní doktorka tvrdí, že před prvním IVF to není důležité. Můj gynekolog tvrdí, že myslím na nejhorší a dle jeho vyšetření jsem v pořádku. Ale já chci mít jistotu, že jsem nic nepodcenila. Jsem z toho zoufalá. Obávám se, že endometrioza může mít vliv na imunitu. Mám tedy pana doktora poprosit, aby mi vystavil žádanku na vyšetření genetiky a imunologie? Nebo musím vzít svůj osud do svých rukou a zaplatit si vyšetření sama?  Děkuji Vám za odpověď.

2

Re: imunologické vyšetření před 1.IVF

Vážená paní,

nález endometriózy může objasnit některé případy potíží s otěhotněním. Nyní se již ví, že jedním z patogenních mechanismů  je v těchto případech porucha imunity na místě uhnízdění zárodku v děloze. Není podstatné, jde-li o přirozené nebo umělé oplození.
Ve Vašem případě by asi bylo nejlépe podstoupit vyšetření na specializovaném pracovišti reprodukční imunologie, které může zjistit případný negativní vliv imunity na plodnost. Vzhledem k nálezu endometriózy by Vám ošetřující gynekolog mohl vystavit požadavek na toto vyšetření.
Podrobnější informace najdete např. na webu >www.arepim.cz<.

Zdraví J. Madar