1

Téma: protilatky proti trofoblastu

Dobry den
5 mesiacov po MA (ukoncene v 8tt) mi boli zistene protilatky proti trofoblastu - hodnota 60 (norma 75-120).
Pred potratom som mala pritom parameter v norme (hodnota 76,9). Ako reakcia na zhorseny vysledok mi bol nasadeny Dexamed inj. 2 ml/8 mgpocas 4 tyzdnov 2krat za tyzden. Po liecbe sa mi parameter este zhorsil (hodnota 58,7). Pred a po vklade mi bolo odporucene podanie Privigenu a uzivanie Fraxiparine inj. so zacatim aspon 10 dni pred vkladom. Embryo sa neuchytilo.
Chcela by som Vas poprosit o nazor:
1. Aky postup by ste navrhoval? Predpokladam, ze protilatky voci trofoblastu by som nemala vytvarat, ked sa chceme dopracovat k uspesnemu tehotenstvu (samozrejme, ze to zalezi aj od kvality embrya atd.)
2. Myslite si, ze podanie Privigenu by mohlo teoreticky protilatky "utlmit"?
Za odpoved vopred dakujem.
Mata

2

Re: protilatky proti trofoblastu

Vážená paní,

podle vámi uvedených údajů nejde pravděpodobně o "protilátky proti trofoblastu",  ale o hodnotu vyjadřující aktivaci specifické buněčné imunity (BI).
Aktivovaná BI brání úspěšnému usazení zárodku v děloze (neúspěšná implantace nebo časný potrat). V léčbě se osvědčuje podávání malých dávek imunomodulačních látek (např. Prednison) po dobu alespoň 5 týdnů před ET. Zároveň je nutno omezit dráždění pohlavního ústrojí ženy cizími látkami, t.j., vyléčit eventuální gynekologické infekce, při styku používat kondom. V léčbě je vhodné pokračovat do cca 13. - 14. týdne těhotenství, aby se předešlo eventuálnímu časnému potratu. Aplikace kortikoidů stačí ve formě tabletek (např. Prednison 5 mg/den nebo Medrol 4 mg/den).

Podávání krevních derivátů (Privigen) má spíš nespecifický charakter.

Zdraví J. Madar