1

Téma: jak dlouho lze užívat Prednison

Dobrý den pane doktore,
jsem Vaší pacientkou. Byla mi diagnostikována alergie na spermie a trofoblast cca před rokem a půl v ÚPMD(prošla jsem 3 potraty). Po 3 měsících užívání Prednisonu proběhla kontrola, výsledky zlepšeny a povoleno snažení o potomka v době ovulace, jinak Prednison i nadále( 1 tabletu). Za dva měsíce jsem otěhotněla, neúspěšně, další zamlklé těhotenství. Bohužel z genetické analýzy(FN Olomouc) obsahu dutiny děložní při revizi by měl plod genetickou vadu,( která nemá dle genetičky zvýšenou pravděpodobnost výskytu než běžná populace v dalším těhotenství). Toto neúspěšné těhotenství nikterak nesouviselo s poruchou imunity.
Genetičkou  doporučena půlroční pauza od snažení, která byla dodržena. V této pauze jsem zároveň na 2 měsíce Prednison vynechala.
Nyní se o dítě snažíme dalšího půl roku, užívám Prednison (1 tabletu denně-5mg),dodržujeme kondom styk a zatím se nedaří.
První vyšetření u Vás bylo 12.11.2013.
Ráda bych se zeptala, zda mám Prednison užívat i nadále, nebo udělat další pauzu na 5 týdnů a pak se dále snažit o dítě s Prednisonem. (Prednison tedy užívám něco přes rok s jednou pauzou).Ráda bych se zeptala, jak dlouho lze toto léčivo užívat když se nedaří.......Nemá tento preparát extrémně negativní vlivy na organismus?
Je mi 33 let a nevím moc kam dál. Uvažuji o čínské medicíně, než navštívíme Centrum asistované reprodukce.
Je to běh na dlouhou trať s nejistým koncem....Moc děkuji za Váš cenný čas a děkuji předem za odpověď. Eva

2

Re: jak dlouho lze užívat Prednison

Dobrý den,

podávání malých dávek kortikoidů s občasnými přestávkami je považováno za neškodné (jde vlastně o hormon, který vyrábějí Vaše nadledvinky, a my jen mírně zvyšujeme jeho koncentraci v těle). Z imunologického hlediska je celkem jedno, použijeme-li  přirozené nebo umělé oplození. Pokud jde o "čínskou" medicinu, nemám proti ní nic, ovšem pokud je poskytována kvalifikovaným lékařem.

Zdraví J. Madar