1

Téma: mám odkládat IVF?

Dobrý den,
prosila bych vás o zhodnocení mých výsledků vyšetření:
prolaktin 392 mU/l , LH 8,47 IU/l, FSH 10,01 IU/l, estradiol 0,25 nmol/l, progesteron 2,42 nmol/l
testosteron 1,16 nmol/l, SHBG 65 nmol/l, free androgen i. 1,80  , AMH 0,37 ug/l
Je mi 37 let. Přítel má spermiogram velmi dobrý, 40 let. 2 roky se snažím otěhotnět.
Dva měsíce jsem brala mým gynekologem předepsaný clostylbegyt, nezadařilo se.
Mám s tímto výsledkem ještě nějakou šanci na spontánní otěhotnění, třeba jen s
užitím clostylbegytu? Má smysl v mém věku odkládat IVF?  V caru navrhli IVF, krátký protokol, ICSI a PGS.
Celková cena IVF nám připadá vysoká, hlavně za stimulační léky - 2 250 jednotek Gonal F s účastí
pojiš´tovny doplatek  je 6 650,- + gonal F - 2250 jednotek - samoplátce 22 950,- Celkem:  29 600,- jen za léky.
Nepochopila jsem to.
Bylo mně řečeno, že cena je tak vysoká, protože mám nízký AMH, a budu dostávat vysoké dávky.
Děkuji za váš názor.

2

Re: mám odkládat IVF?

Dobrý večer,
odkládání IVF vám nedoporučuji, protože váš věk se pomalu blíží hranici úhrady léčby ZP. Souhlasil bych s krátkým protokolem, ale myslím si že by šel užít i jiný typ stimulace. Doporučuji vám jiné léky pro stimulaci. Gonal F je zbytečně drahý lék. Je zcela nahraditelný Merionalem nebo Menopurem. Doplatek u těchto léků je nulový u druhého  kolem 1500 Kč.
Jistě budete platit ICSI a prodlouženou kultivaci. PGS ale v dnešní době některé ZP hradí v plném rozsahu.
Nevím do kterého centra chodíte, ale bylo by dobré získat informace ještě v jiném centru a poté se rozhodnout, kde léčbu podstoupíte. Myslím si, že celkový doplatek by neměl přesáhnout 25000 Kč.
prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (11.04.2013 22:39:12)