1

Téma: Nízké AMH a úspěšné otěhotění

Ahoj děvčata,

hodně nás řesí co dělat při nízkém AMH... Je to v hodně diskuzích, ale diskusi na toto téma jsem zde nenašla.

Založila jsem toto téma, abych udělala průzkum, při jak nízkém AMH se Vám podařilo otěhotnět? Je mezi Vámi některá, které se podařilo otěhotnět při AMH 0,30 a nižším? Lékaři nám moc šancí nedávají, ale našla jsem v jedné diskusi jednu paní, která otěhotněla s AMH 0,34 a na jedné klinice mi řekli, že u nich otěhotněla žena, která měla AMH 0,15 !!! Že to byl zázrak !

Najde se mezi Vámi více takových zázraků? Určitě by nás to všechny s nízkým AMH potěšilo...

Tak prosím napište s jak moc nízkým AMH se Vám podařilo otěhotnět, a jestli máte zdravé miíminko....

Díky moc!!!

Delfínka.

Hodně to teď studuji, protože mám velmi nízké AMH. Lékaři doporučují DHEA, a v diskusích jsem vyčetla, že ještě je
     na zlepšení stavu vajíček dobrý Melatonin a Tribulus Terestris - česky Kotvičník..... Napište i co Vám pomohlo zlepšit stav
     vaječníků. Díky moc.,

Naposledy upravil: Delfínka (02.08.2012 13:36:38)

Stimulace Bravelle neúspěšná.  Provedena 1x IUI.  Současně stimulace Clostilbegytem úspěšnější.  Po silné detoxikaci zlepšení funkce vaječníků o 100% a více. Zatím bezdětná, 46 let.

2

Re: Nízké AMH a úspěšné otěhotění

Tak jsem našla na internetu nejnižší AMH, při kterém žena otěhotněla při AMH 0,13! Přetiskuji příspěvek z Modrý Koník:

Kikik
Ahojky, tvé AMH je vážně dost nízké.. Podle nejnovějších statistik, kdy se doktoři chlubili svou úspěšností těhotenství při nízkém amh – takřka údajně zázrak – byla hodnota 0,13. Jinak ti „gratuluji“ k tomu, že ti tyto výsledky udělali už teď, před pokusy IVF… Mně to amh udělali až teď, po 3.nevydařeném pokusu – a to jsem si tedy musela vyprosit sama!!! Takže ani nebudu komentovat to, jaké zátěžové fyzické, psychické, časové a finanční strasti mi tímto dopřáli…!!!!! Změřili mi tenkrát jen to FSH – to je něco podobného, prostě ovariální zásoba kvality a kvantity. Nicméně AMH je přesnější a jasnější. A jedna důležitá věc, i když mohou tyto hodnoty lehce kolísat (jen o desetinky zpravidla), je to neměnné a stále se zhoršující se tendencí

Otěhotněly jste některá s ještě nižším AMH? Nebo pod 0,30? Pište, moc mě to zajímá a určitě to potěší i další...

Delfínka.

Naposledy upravil: Delfínka (02.08.2012 14:41:17)

Stimulace Bravelle neúspěšná.  Provedena 1x IUI.  Současně stimulace Clostilbegytem úspěšnější.  Po silné detoxikaci zlepšení funkce vaječníků o 100% a více. Zatím bezdětná, 46 let.

3

Tak další dobrá zpráva! Blanka S. z Modrý koník otěhotněla při AMH 0,16 - níže přetiskuji:

Já mám AHM 0,16 a FSH 10,7 imuno a genetika v pořátku, manžel spermo 5 mil a máme krásnou,zdravou holčičku po 1 IVF. Bohužel další 3IVF nevyšly,ale zázrak se stal. Držím palečky

4

Dnes jsem našla dokonce paní, která po braní DHEA a kotvičníku si zvýšila AMH !!! Úplný zázrak! Přetiskuji níže pro psychickou podporu všech žen s nízkým AMH !!! DHEA i kotvičník beru, tak uvidím za pár měsíců !!! Jím i další doplňky, ale tím Vás nebudu zatěžovat!!! Pište své příběhy otěhotnění s nízkým AMH!

Diskuse Modrý koník:

may38  Ahoj, jsem tu nová a taky bych chtěla přispět svým příběhem, je to však jen začátek. Diagnóza předčasného ovariálního selhání mi byla sdělena před půl rokem v CARu, kde jsem přišla po roce neúspěšného snažení. Hormonální pochody v těle fungovaly, folikly dozrávaly, sliznice také, rostla, nic nenasvědčovalo tomu, že jsem na tom takhle špatně. Hormonální profil katastrofální, FSH 25, AMH 1,2,...atd., další měsíc dokonce FSH 28,....byla jsem zoufalá, na dně,....Přesto jsem začala hormonální stimulaci vysokými dávkami Gonalu, ale nic nereagovalo, proto to ukončili a jako jediné řešení nabídli darované oocyty. Po nezdaru jsem se sebrala a rozhodla dále bojovat. Jako všichni tady jsem začala shánět různé informace. V prvé řadě jsem omezila stres, začala brát vitamíny, kotvičník, pila čistící čaje(napr. Brahmi) a srovnala denní režim-metabolismus. Nejvíce mi pomohla moje spolubojovnice-kamarádka, která mi sehnala "zázračný lék" Dhea, který se prodává jen ve státech. Neúspěšná stimulace v srpnu, Dheu jsem začala brát také v srpnu. Začátek účinku je minimálně 6 týdnů, dosáhnutí nejlepšího je cca 4 měsíce. V září mi byl nabrán hormonální profil FSH 21, což je taky ještě katastrofa, ale v říjnu mi naměřili 9,4 a AMH 3,81 ! V listopadu v HP FSH 5,65, ....všechny hodnoty dle dr. luxusní. Nejvíce šokující bylo zvýšení AMH, které označili za zázrak. Navíc jsem od začátku listopadu začala chodit na akupunkturu a měla už tři sezení a beru čínské bylinky. Teď jsem v nativním cyklu bez hormonů folikly tam jsou a čeká se, jak se bude mé tělo chovat bez jakékoliv hormonální podpory. Předběžně dr. zažádala o IUI na prosinec. Ještě zdaleka nekončí můj boj, ale hlavní je se nevzdávat a neděje je. Je mi čerstvě 38 let, takže čas letí a dám do toho vše.

5

A dnes jsem našla vyjádření lékařky z Iscare:

Jméno: ISCARE
02.10.2012 10:36:21
Dobrý den,
Na dálku se takto moc radit nedá.
Rozhodující je hladina hormonu FSH v kombinaci s nálezem na UZ.
Tzv. ovariální rezerva = AMH vyšetření je pouze doplňující, ne rozhodující.
Otěhotněla nám spontánně klientka, která měla výsledek AMH čistou nulu.Takže možné je opravdu všechno.
Kdo nic nezkusí, nezjistí nic.
Zkonzultujte vše se svým lékařem.
Hodně štěstí a s pozdravem
Markéta Brandani IVF

6

Ještě jsem se chtěla podělit o úspěnou léčbu - silnou detoxikaci, která mi zlepšila funkci vaječníků o 100% a více!! Pře touto léčbou mi vaječníky téměř nefungovaly, měsíc po této léčbě se mi dokonce utvořily 3 folikuly, oproti dřívější 0 či 1 malému. Byla jsem u doktorky chemie MUDr. Joklové v Detoxikačním centru doktora Jonáše v Brně. Ale tyto detoxikační centra jsou po celé republice.

Tak hodně štěstí a úspěšné otěhotnění!!!

Deflínka.

7

A další dobrá zpráva od nastávající maminky z emimina.cz

@siamka7 Vítám tě mezi náma. U mě před rokem zjistili AMH 0, letos víc, něco jako 0,25. Jsem v 17. týdnu.

Četla jsem příspěvky více žen, a ty které věřily, tak otěhotněly i s nízkým AMH:

Takže víra opravdu uzdravuje!!!

Delfínka.

8

Ahoj Delfínko,

ráda bych Tě potěšila a podpořila tvou víru, protože ono to opravdu jde! :-) V listopadu 2012 mi sdělili, že má hodnota AMH je 0,13 takže šance na otěhotnění přirozenou cestou je 1%. A světe div se, nyní jsem ve 13 týdnu!!! Otěhotněla jsem naprosto spontálně. V CARU z toho byli dost v šoku, protože si do teď mysleli, že to je nemožné. Není!

Přeju Ti i ostatním holkám s nízkou AMH, ať to vyjde! Nevzdávejte to! Příroda je holt mocnější než si myslíme :-)

len80

9

Ahoj holky, dneska se mi tak trochu obrátil svět a začínám teprve zjišťovat co mi to vlastně ten doktor ráno říkal.
Pouze pro jistotu jsem si nechala udělat test AHM jako takovou prevenci, že je vše OK. Ráno jsem tu zkratku slyšela poprvé a doteďka ty písmena mám před sebou.
Výsledem AHM 0.83. Je mi 30, mám partnera 1,5, ale dítě jsem ještě tak 2 roky neplánovali, v podstatě se snažíme vyřešit bydlení a trochu osamostatnit jelikož bydlíme u rodičů. Rozhodně nechci, aby to vyznělo, že bychom měnili dítě za pohodlí to určitě néé. Doktor mi dal na vybranou, že buď se o něj okamžitě začneme snažit a nebo ať na dítě zap.omenu. Musím se přiznat, že jsem nebyla schopna slova. Pořád se mi nechce věřit, že by to mohlo být až tak zlé a na dítě bych později mohla zapomenou. Vaše články se spíš týkají toho jak jste se snažily otěhotnět a jak se Vám to podařilo a strašně Vám gratuluji, já jen teďka bojuji s myšlenkou, že ještě dítě nechci, je můj stav vážně tak vážný a riskuji, že bych mohla mít problémy? Nevím koho se ptát, doktor mi nedal žádnou jinou možnost Proto hledám teďka pomoc na webu i když vím, že je to individuální. Neřekl mi nic o hladině hormonu FSH, nic o žádné preveci či omezení, co bych měla a co bych neměla, jak můžu tělu i sobě pomoci a získat trochu čas.  Čtu vaše rady, doporučení....poradíte mi jestli je JIŽ Možné koupit DHEA někde v ČR? je něco nové co by jste měly odzkoušené? který je nejlepší? Je možné je kombinovat?  děkuji moc

10

Ahoj Zuzanko,

mohu Tě uklidnit to Tvé AMH ještě není tak nízké.

DHEA se v ČR nedá koupit, ale objednáváme si ho zde http://www.vitamass.net/cs/dhea-natrol- … t-650.html a do cca 3-4 dnů Ti přijde. Platí se sice kartou ale je to seriózní firma, objednávám od nich už několik let.,

Nech si pak změřit AMH tak po půl roce užívání.....

Ale já, kdybych byla mladší, nebo na  Tvém místě, tak bych si nechala zamrazit folikuly, samozřejmě po nějaké stimulaci., a tím pádem máš větší jistotu, že miminko mít budeš i s nízkým AMH. Tato věta je velmi důležitá . . .

Jinak buď v klidu, s Tvým AMH ženy běžně těhotní...... i s nizším.

Já jsem teď po stimulaci Clostylbegytem měla folikuly jen 0,5 cm, mají být aspoň 1,2 cm a větší neli 1,8 cm a přes to se cítím plodně a dokonce mi na jedné oslavě řekla jedna 79 letá paní, Vy jste těhotná. Že to pozná na očích. Tak jsem za 14 dní zvědavá na test...

Takže Zuzanko nevěš hlavu, objednej si DHEA., nech si udělat po 3 až 6 měsících další test na AMH, a pak máš dvě možnosti, počkat až budeš chtít mít miminko, nebo si pro jistotu zamrazit pár folíků a být v pohodě, bez stresu....

Ale za takové AMH jako máš Ty bych dala 3 roky života !!!!

Měj se krásně! Delfínka.

11

Ahoj Zuzanks
pokud máš 0,83 je to opravdu ještě docela fajn (viděno očima hladiny 0,2:) Rozhodnutí je na Vás, ale na zmražení vajíček ani na dodatečné zvyšování AMH pomocí DHEA bych moc nespoléhala. Samotná vajíčka se mrazí blbě, a i když byste zmrazili embrya nemusí to pomoci (zkus si projít diskuse úspěšnosti KETu, myslím že "čerstvý" pokus má vždy větší šance). Asi to není úplně to, co bys chtěla slyšet, ale doktor má pravdu. Zvoní ti hrana a zvoní ti dnes, máš velké štěstí v tom, že to víš, jak s tou informací naložíš je tvoje věc. Můžete do toho jít a "zkomplikovat" si život, prostě mít děti stejně nepřipraveně jako je měli lidi po celá staletí před námi. Nebo riskovat a nemít je nikdy. Není to jednoduché, protože z toho co píšeš, jste se na děti chtěli asi "zodpovědně" připravit. To je právě problém dnešní doby, připravujeme se na příchod dětí tak zodpovědně, že je jaksi přestáváme na svět přivádět:) Pracuji s Romy a za dvacet let sem tam potkala jednu jedinou neplodnou ženskou, i ty co nemůžou mít děti dnes ve 30ti, stihly v 16ti aspoň jedno a jsou šťastné že ho mají i když jim zkomplikovalo život. Pokud je to alespoň trochu možné, tak byste to měli asi sdílet i s rodiči, mohli by Vás podpořit a taky by jim to třeba pomohlo pochopit vaši "nezodpovědnost". 
Ať se rozhodneš jakkoli přeji hodně štěstí. Marta

12

Zdravím vás děvčata,
jsem vůbec poprvé v nějaké diskuzi, ale ráda bych se s vámi také podělila o své zkušenosti.
V létě 2012 jsme se začali pokoušet o miminko, po půl roce nezdaru jsem šla do Caru. Tam mi naměřili AHM 0,52 , doktor tvrdil, že je to dost nízké, ale ne tragické. V květnu mi bylo 41 let , tak to připisuje věku.
První cyklus jsem brala Clostík, folikuly mi našli 4. V neděli jsem byla na odsátí folikulů pro oplodnění. Ale doktor přišel se smutnou zprávou, že ani v jenom nebylo vajíčko. Dohodli jsme se ,že nyní nasadíme silnější stimulaci pomocí injekcí.

Nemáte také někdo takovouto zkušenost a je možné , že se vajíčka začnou tvořit ,nebo je to už beznadějné? Doktor mě přesvědčuje, že ne..
Všem vám - nám přeji hodně zdaru a jenom dobré zprávy.
Alena

13

Ahoj Aleno,
já mám AMH 0,2 při stimulaci Menopurem nebo Gonalem se mi vajíčka tvoří, je jich málo, ale jsou. Clostík jsem na záčátku také měla (to se ještě nevědělo, že mám tak nízké amh) a dokonce jsem po něm měla 2x pozitivní tt, ale jen do 6tt, tak to berou jako biochemické těhotenství. Každý doktor to dělá trochu jinak, v CAR kde jsme teď , jsme od začátku tohoto roku měli 1 cyklus s clostíkem, pak 2x Menopur a teď Gonal - byl to docela nápor na psychiku to čekání jak to vždy dopadne. Ale zkusili jsem takovou menší "hormonální" masáž a je pravda, že po nasazení i Gonalu byla rychlá odezva (i při menších dávkách) a teď čekám na výsledek  transferu dvou embryí. Myslím, že o tvorbu vajíček se tolik bát nemusíš, bude jich méně, ale budou. Ale asi také záleží na hladině FSH, to mám já úplně v normě. Taky se doporučuje cvičit Mojžíšovou – zkouší se prostě všechno co pomáhá dobrému prokrvení a uvolnění pánve. 
Přeji hodně štěstí  a hlavně dobré nervy na to všechno. Marta

14

Ahoj holky,
jsem tu poprvné a včera mi bylo zjištěno nízké AMH. Chtěla jsem se Vás zeptat, v jaké jednotce uvádíte hodnoty AMH????Já mám AMH 1,14 ng/ml a FSH 11,1 tak teď nevím jestli je šance na přirozené oplodnění nebo ne....

15

Ahoj Anovice, mé hodnoty jsou ve stejných jednotkách. 0,2 ng/ml  FSH 9,3 mg/ml. 1,14 je nádhera,  hodnota AMH nižší než 0,7 ng/ml se považuje za hodnotu slabé odezvy při stimulaci. 0,35 má potom velmi špatnou prognózu (0,3 mají ženy, které vstupují do menopaluzy smile, pak už mají jen čistou 0.  Pokud jde o AMH tak jsi určitě v pohodě:-) Medián je sice 2,4 ale to neznamá, že jsi bez šancí. Určitě bych se toho čísla nebála, ale když by vám to přirozeně nešlo, tak bych IVF dlouho neodkládala. Já s tou bídou co mám dvakrát otěhotněla přirozeně (s podporou clostíku), vždy to skončilo brzy, ale to je jiná věc. Krásný den Marta

16

Ahoj vsichni,
vase prispevky jsou opravdu zajimave a davaji mi trochu nadeje. Muj AMH je 0.10uq/l. Nezbyva nez verit. Je mi skoro 37 let a snazime se AKTIVNE uz 3roky. Pred mesicem jsem si nechala udelat AMH test a vysledek je sokujici. Normalne zdrava a fit, ale za posledni 3roky jsem zjistila, ze to zenske zdravicko az tak dobre neni. endiometrioza, zablokovany levy vejcovod, spatna ovulace malinky pravy vajecnik spatna vajecnikova rezerva....!!! I pres to vsechno se muj osetrujici lekar nemuze rozhodnout zda jsme s manzelem vhodni kandidati na IVF. Musim podotknout, ze zijeme v Anglii kde pristup lekaru je az prilis laxni. Pokud muze nekdo doporucit vybornou reprodukcni kliniku v Praze nebo Vychodnich Cechach budu moc vdecna!!!
Hezky den. Marci

17

Ahoj Marci, pokud je ti 37 na nic nečekej, pokud máš v ČR pojištění tak ti pojišťovna uhradí až 4 pokusy IVF, ale to jen do 39let! Pak už nemáš nárok (jen VZP a ještě nějaká pojišťovna to uznávají do 39 včetně, tj. do 40). Moc času nemáte a vzhledem k tomu že tady stojí jeden pokus cca 100 000,-  tak si jako samoplátci můžete finance šetřit na další pokusy (5,6...) , které někdy prostě přijdou na řadu. Laxní doktoři jsou všude, čtyři roky jsem chodila s bolestmi břicha, teprve před dvěma měsíci mi doktor v CAR řekl, že co popisuju přesně sedí na endometriózu :)Na laparoskopii už sem to nestihla, dali jsme přednost IVF (mám už jen 1/2 roku, 40 mi bude v březnu.-). S doporučením moc neporadím, my byli v Pronatalu, berou to dost vědecky (ale etika nula nula nic), takže mají asi dobré výsledky a dost prachů na dobré přístroje, tam nás jednoznačně "naverbovali" po druhém IVF na dárcovský program - když se pak narodí dítě zase to vylepšuje ty tabulky s výsledky.-) Za okolností, které pro mne zůstanou vždy ukázkovým příkladem reprodukčního kapitalismu jsme odešli. Zkusili jsme Sanus - v Hradci Králové a pokud jde o lidský přístup nejde to srovnávat. Od doktorů po uklizečky se všichni snaží a "jde jim o věc", pro psychiku je jejich přístup neocenitelný. Při výběru centra musíte myslet na to, že hledáte doktora, který buď věří na zázraky, nebo ke svému životu potřebuje velké výzvy a chce překonávat překážky. CAR které je ochotné zkoušet IVF s nulovými hodnotami AMH nikdy nebude na špičce tabulek úspěšnosti:-). V ČR je vyhlášený MuDr. Machač z Olomouce, na nízké AMH se specializuje. My v HK chodíme k MuDr. Štěpánovi (mladšímu), někdy říká, že na AMH už asi přestane věřit:-), někdy mám pocit, že jsem to spíš já, kdo deptá pesimismem, když nějaké vajíčko dozraje, bereou to tam hodně tak, že není důvod předpokládat, že to nezvládne.-), jen já to vidím občas černěji.-) . Ale jak jsem psala opravdu si to zkuste hodně pro-sondovat, myslím že i kvalita těch přístrojů hraje roli, ale sebelepší bedna nenahradí lidskost.-) Ideální najít obojí v jednom, ale to chce hodně pátrat.
Hodně sil na dlouhou cestu co máte před sebou. Marta

18

Ahoj Marto.
Dekuji za prispevek. V CR pojisteni nemam takze pokud se v nejblizsi dobe rozhodneme jit na IVF v Cechach asi to dost zasahne nas rozpocet. Budu muset doufat, ze to pujde rychle a uspesne, protoze tolik pokusu si dovolit nemuzeme. Jsem opravdu prekvapena kolik lidicek ma problem s otehotnenim.
Vsem preju hodne, hodne uspechu a pevne nervy.
Marci

19

Ahoj Holky,
S přítelem se o mimi snažíme cca 2 roky. Poté jsme zašli do CRM, kde jsem podstoupila IVF, bohužel neúspěšně :-(

Až po prvním pokusu nám udělali genetické testy. Jsem objednána až na 12.8., ale výsledky již jsou na klinice, tak jsem si tam zavolala a řekli mi, že je vše v pořádku, jen že mám sníženou funkci vaječníků....po telefonu mi pan doktor vysvětlil že se jedná o číslo 0,9 a v normě bývá až od 2.

Můžete mi poskytnout bližší informace. Docela mě to vyplašilo, co si vše čtu na netu.

Děkuji za jakékoliv info.

Přeju Vám hezký den smile

20

Ahoj Marci,
V takovém případě bych Vám asi doporučila si nejdřív obejít pár center a nejprve to konzultovat. Za konzultace si účtují asi tak do 1000,- Aly vyplatí se to, hlavně zjistíte jak si s doktorem sednete a máte možnost vyladit vaše a jeho představy. Z vlastní zkušenosti bych brala jen centrum, kde chodíte pořád k jednomu doktorovi, někde maj režim „pásové výroby“ , to je opravdu šílený, levá neví, co dělá pravá, naprosto odosobněné, no děs. Pak se zajímejte taky o to, jaké postupy chce při malém AMH vyzkoušet a třeba i v jakém stádiu vývoje dělají transfery. Taková ta větší centra upřednostňují transfer až ve stádiu blastocysty, ale nevím, zda je to vhodné u malého AMH (z důvodů psychiky a minimálního počtu získaných embryí), při delší kultivaci dochází u spousty embryí k rozpadu a právě ta, která přečkají do blastocysty dávají největší naději, že se chytnou. Pokud se transferuje třeba 8buněčné embryo, tak se v tomto stádiu vlastně ještě neví, jestli je plně životaschopné, nebo ne. U blastocysty je ten předpoklad nadějnější. Jenže, taky se ví, že se embrya při té delší kultivaci rozpadají, takže v reálu víš, že máš krásná embrya a v den transferu ti řeknou „je nám líto, žádné nepřežilo“.  Jaksi jsem nepochopila jestli je rozpad dán tím, že ten kultivátor prostě není matka, nebo se to tak děje i normálně, podle mě to 100% nemůžou vědět ani oni, protože do ženský nevidíš, kdežto do kultivátoru jo (ale zeptejte se zda jsou už k dispozici nějaké slušné výzkumy, blastocysty budou vždy statisticky úspěšnější než 8 a méně buněčná, o tom žádná, ale takový test je mi nanic, když se mi žádné z embryí blastocysty nedožije, proto bych chtěla znát výsledek seriózního výzkumu, který řeší proč se rozpadají a zda se v takové míře opravdu rozpadají i v těle matky). Po zkušenosti, kdy se nám rozpadlo 5 krásných embryí a k transferu nebylo ani jedno, jsem byla ráda, že nám v druhém centru zaváděli už 8buněčná. Bude to znít pro někoho možná šíleně (pochopí to snad jen ten kdo zažil více IVF), ale já byla ráda, že pokud mají skončit život, skončí ho u mě, ne v tý „blbý krabici“. A pokud mají žít, tak jim je určitě lépe v těle matky, než v laboratoři. Ale ve vašem případě Vám může být zase milejší čekat do blastocysty, hned víte na čem jste a nemusíte čekat 14dní v klidovém režimu na výsledek.  Regionální centrum bude asi lacinější, než velké pražské, u vás musíte ale zvažovat taky zázemí pro doprovod apod. Po punkci si tě musí někdo vyzvednout a taky asi nebude ideální odjíždět hned do Anglie. Manžel i ty budete muset nějakou dobu po transferech někde bydlet, to všechno hraje velkou roli. Je nanic přijít do supermoderního centra, utratit všechny peníze za komfort v jejich hotelu a nakonec vše završit několikahodinovou cestou domů. Já to všechno absolvovala  z Čech a můžu říct, že jsem někdy vážně přemýšlela jestli mám dát výpověď a v době pokusů zůstat doma, ale to bylo tím, že jsme dost pospíchali, normálně nejdeš ne jedno IVF za druhým.   Co se týče spolehlivosti, tak to se staneš v práci neprostým lůzrem! Nikdy jsem nebyla schopná říct, zda ten a ten den budu v práci nebo ne (nevíš zda dozrajou vajíčka, zda přežijí, zda bude transfer, zda se embryo ujme), mě to dost komplikovalo život, čtyřikrát jsem musela rušit zahraniční cestu, málem mě vyhodili ze školy, protože jsem nestíhala některé termíny co byly dané  Charaktery a hodnotové orientace ve tvém pracovním okolí se dost projeví  A myslím, že i když je u nás tak nějak fyziologicky prokázané, že šance na mímo je malá a neleží to jen v naší hlavě, tak i tak je psychika strašně důležitá (dokud sem nic netušila otěhotnět šlo po blbém clostylbegytu). I proto je důležité si toho doktora vybrat, pokud si nesednete, nebo Vám bude nepříjemné něco z toho co řekne nebo udělá, ani bych to nezkoušela a šla dál. Oni nakonec stejně všichni používají stejné postupy, stimulace je stejná všude, liší se jen dávkování a délka té kultivace + kvalita kultivátorů a zkušenost doktora při transferech a laboranta při manipulaci, ale myslím, že na malé AMH snad žádné centrum nenasadí zelenáče, co se to teprve učí. Jo a pokud budete mít problém s tím jak to finančně utáhnout, zkuste se taky zeptat, jak se doktor dívá na nativní cykly – stimulace je Menopurem, ne Gonalem a je o dost levnější, vajíček je méně a hůře se řídí jejich uvolnění ( někdy se to vůdčí uvolní dříve než ostatní a prostě odplave). Někdo nativní cyklus nezatracuje (stimuluje se hlavně to vůdčí vajíčko a to je pak dobře vyzrálé, zatím co ostatní třeba nemají takovou kvalitu), někdo to zase považuje za neefektivní – vajíček je méně. Já na nativní cykly chodila, vždy bylo k transferu jen jedno embryo, ale to já měla u normálního IVF s Gonalem taky.-)  Takže zase takový rozdíl v tom jak se stimulovalo, sem já osobně žádný neviděla. Z klasického IVF jsem sice měla i 3-5 vajíček, ale jak říkám někdy nedožilo transferu žádné.  Jo a ještě si taky zkuste nechat udělat různé další testy (když by to šlo protáhnout přes vaše pojištění v Anglii tím lépe), mě třeba ještě objevili trombofilii, takže po každém transferu sem ještě musela bodat Fraxiparin  Ale krom toho všeho co ti našli můžete mít třeba i problém imunitní reakci apod. ty testy bych nepodceňovala, je dobře vědět co vše hrozí, dá se tomu pak předejít.
Tak hodně šťastnou ruku při výběru centra.-)

21

Ahoj Jájo, hodně už ti asi doktor řekl, ale pokud není pozdě, tak píšu,  jak jsem si to všechno, co tě čeká, rozdělila já. Posouvání od mety k metě mi pomáhalo a pomáhá nějak tu celou situaci uchopit. IVF je hodně o vnitřní nejistotě, prostě nikdy nevíš, co a jak dopadne. S každým IVF začínáš novou naději a když na některé z těch met skončí, je to moc těžké překonávat. 
Tak ty mety:
1. čekáš jak dopadne stimulace, zda vůbec a kolik bude vajíček a zda se oplodní (tady se nejhůře plánuje cokoli, protože nevíš jaká bude odezva na stimulaci a zda dojde k transferu, takže pokud ti pak v práci řeknou, že toho a toho máš být tam a tam, je to problém, protože ty nevíš co bude toho a toho.-) Vajíčka ti odeberou punkcí, je to při malé anestezii.
2. čekáš zda embrya přežijí kultivaci a bude transfer
3. čekáš (14dní) zda se transfer povedl a embryo se ujalo (pokud jedeš na pojištění v ČR tak si při prvním transferu vybereš, pokud si necháš zavést 2 embrya, pojišťovna ti zaplatí 3 IVF pokusy, pokud si necháš zavést 1embrylo, pak hradí 4 IVF pokusy, ale třetí a čtvrtý pokus ti už dovolí transfer dvou embryí, sranda je, když je počet k transferu 0, tak to se počítá jako 1embrylo, máš smůlu, tenhle pokus se vyčerpal)
4.  s napětím čekáš, jestli přežije první nejnáročnější tři měsíce, platí pro tebe stejné někdy i mírně zvýšené (často hlavně kvůli věku) riziko časného potratu
Když se tohle všechno povede tak začneš věřit tomu, že jsi skoro normálně těhotná.-) se všemi riziky, které to s sebou nese a čekají tě ještě další mety, jako různé testy a konečně zase ta čtvrtá -  porod. 
Svých hodnot se neboj, jak jsem psala, já mám vajíčka při každé stimulaci (i u nativu), ty je budeš mít určitě taky. Navíc když jsem někdy byla na pokoji po transferu s někým, kdo měl třeba i 8 embryí, tak oni jim je stejně zmrazí a po rozmražení zase nějaká z nich nepřežijí, takže buď v klidu více než dvě ti stejně zavést nemůžou, jen prostě nebudeš zásobovat mražák, to je všechno. Někdo s normálním AMH má „zásoby“ v tom mražáku, ale normální transfer má zase větší šance než mrazák, a záleží vždy na embryu, na ničem jiném. Mám známou, která měla i 18 vajíček po jedné stimulaci a stejně na IVF nikdy neotěhotněla. Když už vajíčka budou, tak se raduj, že jsou a neřeš, že jich je méně než tucet.-) Problém by to byl snad jen pokud bys snila o klabzubově jedenáctce. Ale pokud se některé z nich chytne, pak už AMH roli nehraje.
Hodně štěstí

22

Ahoj holky, muzu se k vam tady pripojit? Mam take problem s nizkym AMH. Uz nekoli mesicu se pokousime pomoci IVF, mam za sebounekolik  nativu a minimalek a bez uspechu. Jsem uz z toho fakt zdrbla. V CAR kam chodim mi neustale nabizeji to same, ale ja mam pocit, ze by to chtelo zmenu,ze proste s minimalkami nemam sanci. Zvazuju je podstoupim v jinem CARu klasickou stimulaci. Ztim jsem byla na prvni konzultaci,zni to docela presvedcive. Ale mam hrozny strach, ze to zase nevyjde :(

23

Ahoj Klárinko
ono to vlastně není normální diskusní fórum, spíš taková platforma pro předávání informací, kam občas někdo zavítáme. Ale k tomu co píšeš, co je to minimálka?
Jinak moje zkušenost při změně centra byla taková, že tě i v tom novém "protahují" nějakým jejich zaběhlým postupem. Byla jsem z toho dost zpruzená, čtyřicýtka na krku, v papírech nulové AMH a asi třikrát zkoušeli UIU, pak několik nativů a nakonec normální IVF. Přišlo mi to zbytečné, ale potom jsem se s tím smířila a brala to prostě jako rozcvičku pro vaječníky. Takže zkus se tam co chodíš zeptat, zda mají nějaký další plán. A pokud nemají, tak bych asi šla jinam, ale tam si hned na první návštěvě vyjasněte co chtějí zkoušet. Pokud si oni svůj postup s méně účinnými metodami (UIU) před tebou "obhájí" tak bych do toho klidně šla. Ale pokud nejsi s jejich postupem vnitřně smířená, tak myslím, že to stejně nemá moc cenu. Základ úspěchu je u nás opravdu z 90% víra:)
A při stimulaci se ti tvoří vajíčka a embria k transferu nějaká jsou? Možná mají pocit, že když dobře reaguješ na nativ, tak není nutný jiný postup.
zdravím Marta

24

Ahoj Marto, dekuji za odpoved.
je mi opravdu lepe, kdyz se muzu o sve sarosti podelit s nekym jinym, kdo mi rozumi. Koukala jsem do vysledku vysetreni, mam AMH 0,24. Kdyz jsme se zacali snazit, tak jsme chodili porad na IUI, byli jsme celkem 4x, rikali, ze to u nas staci, protoze manzel ma v poradku spermiogram a u me take nebyl zadny priznak neplodnosti. Pak se nam ten postup prestal libit a zmenili jsme CAR. Tam nam zkusili 2x nativni odber, to znamena, ze odebirali vajicko z folikulu bez stimulace. Ale ani jednou jsme vajicko bohuzel nemeli.Pak nam vysetrili AMH a zjistili, ze je moc nizke.To byla pro me rana. Pak prisla nadeje u minimalni stimulace clostylbegytem. Meli jsme 2 folikuly! A v jednom bylo vajicko! Ale bohuzel se neoplodnilo. Pak byla minimalni stimulace zopakovana jeste jednou, ale bohuzel bylo jen jedno vajiko, ktere se oplodnilo,ale prestalo vyvijet. Tak ja nevim, kdyz jsem mela dva a podruhe 3 folikuly folikuly a z toho jednou jedno vajicko na oplodneni a jednou vajicko, co se prestalo vyvijet, znamena to ze pri nizkym AMH reaguji dobre? Stalo to uz vse dost penez a ja se hrozim,kolik to jeste bude stat, ale to je jedno, hlavni je mimco. Rozhodla jsem se, ze nez se vrhnu do dalsiho pokusu (doporucuji nam porad zkouset ty minimalni stimulace s tim clostylbegytem), tak si zajdu na konzultaci do jineho CAR. Jdu tam v zitra, tak Vam pak napisu, jaky na me maji nazor.Zaujaly me u vas rady, jak AMH zvysit,premyslim o te detoxikaci. Jsem taky z Brna, zkusim je asi kontaktovat.

25

Ahoj, tak ja pouze doplnuji postrehy z konzultace, kterou jsem podstoupila v patek. Pan doktor u ktereho jsem byla je v mem pripade zastancem spis klasicke stimulace. Tak jak mi to vysvetloval jsem pochopila, ze stimulace clostylbegytem povazuje za zastaralou metodu, ktera uz v dnesni dobe muze byt nahrazena necim mnohem ucinejsim. Coz by teda mela byt ta normalni stimulace. Koukal se na vysledky meho hormonalniho vysetreni a rikal, ze kvuli nejake hodnote neceho(ja jsem bohuzel zapomela ceho) v kombinaci s tim nizkym AMH  ta stimulace clostylbegytem asi ani neni dobre delat, ze pravdepodobne nebude fungovat...Doporucil mi dekapeptyl a meryonal, povidal neco o nejakych zakladnich davkach, ze pry neni nutne v mem pripade davat nejake vysoke davky, ze by to stejne nemelo vyznam. Pak jsem se ho jeste ptala na ty nativy a na minimalni stimulace, jestli je u nich take delaji, rikal, ze ne, protoze jsou malo uspesne, ze se ta uspesnost skoro da prirovnat k uspesnosti inseminace. To me dost zarazilo, na to, kolik to stoji penez...a on mi rikal, ze je to presne tak, ze ta lecba je nakladna a sance na uspech pritom neni prilis vysoka. A z toho duvodu uvazime li financni naklady a uspesnost, tak je lepsi stimulovat klasicky...Tak ja nevim holky, asi me docela pesvedcil, pusobil na me hrozne profesionalne a hlavne uklidnujicim dojmem. Chlap uz je tam objednany na vysetreni spermii.Tak uvidime,jak se to bude vyvijet. Mozna fakt potrebuji zase zmenu a clostylbegytu uz neduveruju, tak to ted proste zkusim jinak.

Naposledy upravil: Klarinka (26.08.2013 15:03:21)