1

Téma: wobenzym a Prednison současně? I v těhotenství?

Omlouvám se, ještě dodatek k předchozímu. Mám zjistěné protilátky proti trofoblastu ve výši 24 % (oproti normální hranici pod 5 %). Nyní mám brát jeden měsíc Medrol 1 tableta (4g) denně.
1.) Při jaké výši protilátek proti trofoblastu je možné se pokoušet o IVF, je nutné, až budu na níže než 5 % nebo je možné IVF provést ještě dříve s tím, že budu brát Prednison? Nerada bych čekala příliš mnoho měsíců s IVF vzhledem k věku.
2.) Dále mám problém s mým stávajícím CAR- Pronatal Praha, čekací lhůty na imunologii jsou 2-3 měsíce, a já nemám tedy nikdy přehled o mém aktuálním stavu. Jdu na krev, čekám 2 měsíce a poté zjistím, jak jsem na tom byla před 2 měsíce atd.. Vůbec se tyto lhůty nedají skloubit s dobrou organizací IVF.. Moje představa byla zjistit protilátky vždy aktuálně z krve před IVF, pokud bude neúspěšné, tak opět hned poté a v případě dobrého stavu hned zkusit KET.. Ve stávajícím CAR  Pronatal Praha jsem měla IVF neúspěšné, hned poté KET se zamlklým těhotenstvím, ale nikdy jsem nevěděla aktuální stav svých protilátek včas..
Nebo se pane doktore nemění imunita tak rychle a stačí výsledky před 2 měsíci?
3) Četla jsem, že je možné na řešení protilátek proti trofoblastu dávat i  wobenzym. Je ho možné kombinovat s prednisonem, v jaké výši? Co poté při IVF. Má se dávat při IVF dále např. 2, 5 mg prednistonu i wobenzym. V jaké výši dávat wobenzym? Nevylučují se prednison a wobenzym navzájem? Je možné brát současně prednison ( tlumí imunitu) a multivitamíny pro těhotné (posilující imunitu)?  Jak postupujete vy? Dávate prednison i wobenzym? Nebo je lepší ( i vzhledem k vysoké ceně wobenzymu dávat nejdříve jen prednison a až v případně neúspěchu wobenzym?
Děkuj.

2

Re: wobenzym a Prednison současně? I v těhotenství?

Dobrý den,
odpovědi najdete tučně vyznačeny v textu.
Zdraví J. Madar

Omlouvám se, ještě dodatek k předchozímu. Mám zjistěné protilátky proti trofoblastu ve výši 24 % (oproti normální hranici pod 5 %). Nyní mám brát jeden měsíc Medrol 1 tableta (4g) denně.
1.) Při jaké výši protilátek proti trofoblastu je možné se pokoušet o IVF, je nutné, až budu na níže než 5 % nebo je možné IVF provést ještě dříve s tím, že budu brát Prednison? Nerada bych čekala příliš mnoho měsíců s IVF vzhledem k věku.

Musel bych vidět originál výsledků - jaká metoda byla použita atd.

2.) Dále mám problém s mý m stávajícím CAR- Pronatal Praha, čekací lhůty na imunologii jsou 2-3 měsíce, a já nemám tedy nikdy přehled o mém aktuálním stavu. Jdu na krev, čekám 2 měsíce a poté zjistím, jak jsem na tom byla před 2 měsíce atd.. Vůbec se tyto lhůty nedají skloubit s dobrou organizací IVF.. Moje představa byla zjistit protilátky vždy aktuálně z krve před IVF, pokud bude neúspěšné, tak opět hned poté a v případě dobrého stavu hned zkusit KET.. Ve stávajícím CAR  Pronatal Praha jsem měla IVF neúspěšné, hned poté KET se zamlklým těhotenstvím, ale nikdy jsem nevěděla aktuální stav svých protilátek včas..
Nebo se pane doktore nemění imunita tak rychle a stačí výsledky před 2 měsíci?

Imunita se mění různě rychle, např. t.zv. buňkami zprostředkovaná imunita (ta nás nejvíc zajímá) se mění celkem zvolna, titry protilátek se mění rychleji, některé typy imunity (např. alergie) reagují v rozmezích minut - je to dost složitá otázka.

3) Četla jsem, že je možné na řešení protilátek proti trofoblastu dávat i  wobenzym. Je ho možné kombinovat s prednisonem, v jaké výši? Co poté při IVF. Má se dávat při IVF dále např. 2, 5 mg prednistonu i wobenzym. V jaké výši dávat wobenzym? Nevylučují se prednison a wobenzym navzájem? Je možné brát současně prednison ( tlumí imunitu) a multivitamíny pro těhotné (posilující imunitu)?  Jak postupujete vy? Dávate prednison i wobenzym? Nebo je lepší ( i vzhledem k vysoké ceně wobenzymu dávat nejdříve jen prednison a až v případně neúspěchu wobenzym?

Wobenzym lze kombinovat s léčbou kortikoidy (Prednison, Medrol). Obvyklá dávka podle doporučení dr. Nouzy je 3-3-3 nebo 4-0-4 dražé denně.

3

Dobrý den
Měla bych na vás dotaz, zjistili mě v Lednu autoimunitní onemocnění v Praze ve Fakultní nemocnici začala jsem brát kortikoidy prednison....brala jsem ze začátku 80mg a nyní jsem na 5mg je mě 19 let.....Bohužel jak osud asi nechtěl zjistila jsem že i přes používání ochrany jsem těhotná. Teď nevím co dělat jestli dále brát tak vysokou dávku nebo ne nechci aby to miminku ublížilo samozřejmě bychom si to s partnerem chtěli nechat ale teď nevím jestli vubec mě to dovolí lékař :-( jsem bezradná hrozně se bojím že budu muset jít na interupci a to bych opravdu nechtěla prosím o radu

4

Dobré odpoledne,
kortikoidy se v léčbě autoimunitních nemocí (nepíšete, o jakou jde) podávají běžně. Pokud to Váš klinický stav dovolí - to Vám řekne ošetřující lékař  - můžete s udržovací dávkou 5 mg Prednisonu denně otěhotnět a donosit těhotenství. Přerušení těhotenství jen pro užívání 5 mg Prednisonu denně není nutné, pokud není ve hře ještě jiný vliv, který neuvádíte.

Zdraví J.Madar