1

Téma: Vynechání menstruace po IVF

Dobrý den pane doktore,
mám prosím dotaz. Je mi 43 let, loni v červnu jsem absolvovala neúspěšné IVF s DO a po něm jedna menstruace proběhla a další tři měsíce mi chyběla a měla jsem všechny příznaky menopauzy včetně vysokého FSH (kolem 90). Až třetí měsíc mi doktor nasadil hormony na měsíc, pak se cyklus rozběhl sám a trval zcela pravidelně celý rok. Letos jsem absolvovala opět v květnu IVF s DO a následující menstruace byla jen 19 dní (anovulační cyklus) a nyní opět vůbec necítím vaječníky a mám všechny příznaky přechodu. Návaly horka, potím se, buší mi srdce, mám nespavost a inkontinenci. Mám prosím dotaz, je to prosím při stimulaci hormony při IVF časté, že se hormony takto rozhodí a nastává takový několikaměsíční útlum? Mohou být vaječníky nějak poškozené? Jaký na to máte prosím názor vy? Jakou byste mi prosím vy doporučil hormonální medikaci, když vymizí menstruace? Pokud by to byl již projev vyhasnutí vaječníků jaké všechny hormony mi to dokáží? Nyní mám 27. DC všechny ty příznaky přechodu a LH 88 a FSH 98 (jiné jsem si neměřila), necítím, že by MS měla vůbec dorazit. Moje gynekoložka mi říkala, že na přechod je ještě příliš brzy...Na jednu stranu se nechci opět cpát hormonama, pokud je toto projev nějaké disbalance po IVF, na druhou zase projevy absence estrogenu jsou dost nepříjemné...
Děkuji vám za vaši odpověď a za to, že mi vysvětlíte, co se se mnou děje, protože ty stavy nejsou vůbec příjemné.
Děkuji mnohokrát!
Irena

2

Re: Vynechání menstruace po IVF

Dobrý den,
normální hodnota FSH  je 1,7-7.  Hodmnoty nad 20 jsou začátkem přechodu a hodnota nad 70 je menopauza.  Vaše hodnoty nad 90 jednoznačně ukazují na menopauzu.   Proto před transferem musíte použít estrogeny, které navodí cyklus a výšku endometria v děloze. To umožní transfer i u žen v menopauze. 
Během užívání esrtrogenů a případného těhotenství se hodnoty FSH zasde sníží, ale jde jen o důsledek léků, ne o léčbu a obnovení f-čnosti ovarií.

prim MUDR Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (12.10.2022 15:52:16)