1

Téma: Riziko potratu u PGT

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem. 7.9. jsem podstoupila KET blastocysty po PGT kvality AA. 14. den po KET jsem měla HCG jen 450 j., v 6+5 TT byl plod se srdeční akcí, ale o necelý týden menší, než dle termínu MS. Bohužel, včera jsem začala silně krvácet a během pár hodin potratila. Z toho samého cyklu IVF mám dceru, podařila se hned z 1. KET. HCG 14. den po KET u ní bylo přes 1800 a na UZ vždy velikost odpovídala dle MS, max se lišila o dva dny plus mínus.
Můj včerejší potrat na mě tedy dělá dojem, že embryo bylo celkově pomalejší a asi nebylo zcela v pořádku. Navíc byl už problém při samotném transferu, kdy embryo zůstalo v pipetě, což se zjistilo při kontrole pipety embryoložkou, takže se transfer musel opakovat. Tak jestli ho mohlo zpomalit i toto…
Mám vyšetřenou imunologii (dr. Malíčková), hematologii, genetiku, infekce, štítnou žlázu.
Další embrya zmrazená nemáme, tak řeším, co dál. Nemám problém otěhotnět spontánně, do IVF jsme šli “jen” kvůli opakovaným potratům. Jenže ze současné zkušenosti jsem zkradená.
Jaké je prosím riziko, že sítem genetického testování projde i embryo, které není schopné dalšího vývoje a skončí jako ZT nebo SP?
Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den

2

Re: Riziko potratu u PGT

Dobrý den,
PGT a vyšetření zkontroluje  chromozomy  a vyloučí chromozomální poruchy, ale nevyloučí genové mutace.  Proto po PGTa otěhotní a porodí  cca 80% pacientek po transferu vyšetřemného embrya. Cca  20% těhotenství, přes provedené PGTa vyšetření neporodí .
IVF a PGTa  nevyloučí potrat, ale výrazně jeho riziko sníží.

prim MUDR Pavel Texl