1

Téma: Darovaná vajíčka

Dobrý den, z jistých důvodů bohužel nemůžu při IVF použít svá vajíčka, rozhodujeme se proto s partnerem, že bychom šli do darovaných. Měla bych ohledně toho několik otázek:

1. Lze použít k oplození partnerovy spermie nebo byste doporučoval jít do dárcovských? Partnerův spermiogram: koncentrace 34 mil./ml, progresivní pohyb 48 %, snížená morfologie 1,5 %, DNA fragmentace spermií 24 %

2. Kolik dobrých použitelných embryí průměrně vzniká v dárcovském programu a jaká je úspěšnost při jednom transferu, popř. celého IVF cyklu?

3. Jak často se stává, že v rámci jednoho cyklu se může podařit druhé dítě?

3. Je nezbytné vyšetřovat genetiku embryí v dárcovském programu?

4. Jak se postupuje v případě, pokud se od dárkyně podaří získat málo, popř. žádné vajíčka? Platí se celá částka?

5. Přispívá pojišťovna v dárcovském programu? Můj věk je 36 let, zatím žádné IVF.

Děkuji za odpovědi.

S pozdravem Nikola

2

Re: Darovaná vajíčka

Dobrý den, paní Nikolko,
odpověď na Vaše otázky se bude lišit centrum od centra, proto než se rozhodnete, srovnávejte...

1. Výsledky spermiogramu nejsou tak špatné, doporučil bych MACS+ICSI
2. To záleží na nastavení dárcovského programu v každém centru. Někde Vám nabídnou určitý počet vajíček, někde garantují transfer embryí 3. den, u nás garantujeme transfer blastocysty. Úspěšnost takového transferu je u nás 70%, většinou je získáno více kvalitních embryí.
3. Zase jak kde. U nás se to rozhodně stává a to jak u vlastního IVF, tak v dárcovských cyklech.
4. Záleží jak to má kdo nastaveno a co Vám garantuje. U nás v takovém případě chystáme rovnou novou dárkyni.
5. Ano, cyklus lze vyúčtovat na ZP, doplácíte rozdíl.

S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl

3

Dobry den, mam 43 rokov , znizenu funkciu stitnej a protilatky a nizke trombofilne mutacie a mierne zvysene cytokiny Cd3 Ifn-g 41.93. Partner ma 45 rokov a spermiogram normalnu morfologiu ma 3. Nase transfery s darovanym vajickom oplodnene nasou spermiou prebiehali takto:
Et - pichnuty decapeptyl na zosuladenie cyklu s darkynou, lenzetto 3x1 a utrogestan 4-0-4 vytvorili sa mi 3 cyst boli nehormonalne takze vklad sa urobil a nevysiel blastocysta 5AA
1 Ket - Lenzetto 3x1 12 den DC sliznica 8,7 ale vytvoril sa folikul 21 , 13 den utrogestan 4-0-4  a na 18 den vklad - nevysiel uzivala som medrol aj clexane, euthyrox 50, intralipid 5 dni pred vkladom, blastocysta 5AA
2 Ket  nativ 12  den DC sliznica 7  a dva folikuli 14 a 18, 13 DC utrogestan 2-0-2 , 18 DC vklad po 5 dnoch uzivania utrogestanu - vklad nevysiel, medrol, clexane , euthyrox 50, blastocysta 5AB
3 Ket nativ 11 den sliznica bola 5.04 a folikul 12.05 tak sme pridali Lenzetto 2x 1, 14 Dc sliznica 7 a folikul 18,
16 DC utrogestan 4-0-4  tentokrat sme ho dali o jeden den dlhsie 22 DC bol ket , medrol , clexane, euthyrox 50 intralipid 14 dni pred ket a 5 dni pred ket - ket  blastocysty 5 BB vyvijala sa 6 dni nevysiel
Mam poslednu blastocystu 5 AB centrum ma tlaci na erra test ja ho absolvovat nechcem.Aka by nola vhodna priprava na Ket s darovanym po tolkych neuspechoch? Vlozit po 4 dnoch uzivania utrogestanu alebo predlzit na 7 dni uzivania? A co sa tyka pripravy tak nativ alebo riadeny alebo dat male davky hormonov? Mozu za neuspechy aj spermie s patologiou 3? Zial nerobili sme hlbkovy spermiogram.

4

Este som zabudla dodat moj chlap absolvoval vysetrenie FSH spermii vyskedok je v poriadku a zhorsena  kvalita SPG je zapricinena inymi faktormi.

5

Dobrý den,
úspěšnost transferu závisí především od genetiky a kvality embrya. Transfer preferuji v přirozeném cyklu bez estrogenů. První kontrolu bych udělal 10 DC a dle nálezu je přidání estrogenů možné. Utrogestan začínáme kolem 14 DC a transfer doporučuji 5-6. den podávání Utrogestanu.
Era test je opravdu zbytečný. Nic nového nezjistíte.  I já si myslím, že to jsou vyhozené peníze.  Aspoň mne zástupci firem nepřesvědčily.

prim MUDr Pavel Texl

6

Dobry den,

mam 43 rokov a z darcovskeho programu sme mali 5 blastocyst - 5AA, 5AB a jedno 5BB, neuchytilo sa mi ani jedno a to sme skusali aj nativ vklad a aj riadeny , skusil sme aj vklad na 6 den aj na 4,5. U mna nic zavazne neni hranicne zvysene cytokiny, stitna a protilatky a mierne trombofilne mutacie.  Az pri 5 Ket som si sama od seba dala urobit progesteron na 11 den a bol uz vysoky 4.330 centrum to nikdy nechcelo a dokonca povolili vklad na zaklade sliznice a po tomto vysledku mi Ket zrusili.  Pichli sme teda  Diphereline 3,7 a v nasledujucom  cykle na 9 den bol progesteron  0.260 a tak sme urobili ket riadeny  v den vkladu bola sliznica 8. Aj tak bol Ket neuspesny. Moja otazka je k partnerovi ked sme este na SK pri 2 Ivf  dali MACS spermii neoplodnilo sa ani jedno vajicko. Bude teda neuspech suvisiet aj so spermiogramom, normalni morfologie 3, astenoteratozoospermia?
Neviem co dalej vlastne  vajicka pri amh 0.3 uz nedam bolo len jedno vhodne 50% kvality a nedali sme ho oplodnit lebo nam nejako neporadili ci maju s takym aj uspech.
Este sa chcem spytat na vas nazor ze keby sa bez hormon. stimulacie kazdy mesiac odobralo vajicko a nazbieram tak 3-4 vlastne vajicka dali by sa potom oplodnit robi sa to niekde? Lebo ja mam uz malo tak 3-4 aj to su prazdne. Moje Vklady boli na 18-21 den Dc. Na Sk mi vsak raz vysiel vklad s vkastnym  vajickom na 17 DC.
Robime teda vklady neskoro?

7

Dobrý den,
ano, pokud je špatný spermiogram, tak má jistě také vliv na výsledek. Neznám přesné výsledky ani hodnotu fragmentace DNA spermií.
Mražení vajíček ve Vašem věku rozhodně nedoporučuji. Nevím, jak přesně probíhala Vaše stimulace, ale ve věku  43 let je šance na úspěch s vlastními vajíčky velmi malá, jde především o jejich genetickou kvalitu - více zde https://www.sanatoriumhelios.cz/zenska- … i-s-vekem/
Darovaná vajíčka jsou jistě větší šance na úspěch, ale velmi dobře vybírejte centrum.

S pozdravem
prim MUDr Pavel Texl