1

Téma: Pozit.protilátky zona pellucida

Dobrý deň, v centre asistovanej reprodukcie mi z krvného vyšetrenia vyšli pozitívne protilátky zona pellucida. Hodnota 1,33. Doktor ma poslal na imunorepro vyšetrenie.
Čo to znamená? Je to vážna prekážka pri oplodnení? Je možné, že otehotniem prirodzene alebo je to natoľko vážne, že budem musieť podstúpiť IFV? Ostatné testy mám OK.
Momentálne skúšame tzv. Kondómovú metódu, aby sa moj imunitný systém ukľudnil a prestal tak horlivo tvoriť protilátky. Máte skúsenosť s touto metódou?

Moja ďalšia otázka sa týka partnera. Jemu vyšlo zo spermiogramu, že má teratozoospermiu, konkrétne výsledky sú hodnota 2%
Ostatné hodnoty mal v poriadku. Dá sa táto diagnóza "vylepšiť" napríklad aj tak, že sa pomocou nejakých vitamínov zväčší množstvo spermii v ejakuláte a tým pádom sa zväčší aj počet zdravých a "pekných" spermií?

Obaja už máme po dve deti z predchádzajúcich vzťahov a ani jeden z nás nemal problém s počatím. Teraz sa snažíme už rok a nič????
Ďakujem pekne za odpoveď a pozdravujeme zo Slovenska.

2

Re: Pozit.protilátky zona pellucida

Dobrý den,
přítomnost protilátek na zoně pellucidě a teratospermie jsou významným faktorem sterility, které brání spontánnímu oplození vajíček. Ovlivnění protilátek ( imunosuprese)  ani léčba teratospermie nemá významný efekt. Nznám váš věk, ale i zde asi bude lepší se snažit otěhotnět co nejdříve. Zdravotní pojišťovny  hradí léčbu do 39 narozenin ženy.
Imunosuprese je léčba  trvající půl až jeden rok. A pokud se nezlepší spermiogram, stejně budete odkázáni na IVF.

Určitě doporučuji provedení umělého oplození, které vám dává vysokou šanci na graviditu.

prim MUDr Pavel Texl