1

Téma: Další postup IVF

Dobrý den,
ráda bych požádala o Váš názor k dalšímu postupu při IVF.
Ji mi 40 let, partnerovi 42, oba jsme bezdětní (oba dlouho bez partnera).Hodnotu AMH jsem měla 0,7. Partner má špatnou morfologii – 2, 4 % normálních spermií a vysokou fragmentaci – 61 % (12/2020) a 67% (2/2021), počet spermií 65 mil., celkem motilita 75%, celkem progresivní 65%, rychle progresivní 40%.
Jednou jsem spontánně otěhotněla a potratila v 7tt. Máme za sebou jeden neúspěšný cyklus IVF – provedena PICSI, MACS, - 4 folikuly, 4 vajíčka, k oplodnění nebylo žádné, přestaly se vyvíjet ve 2, 3 a 4 dni. Je před námi druhý cyklus IVF, a vzhledem k věku a ceně (samoplátci), zřejmě také poslední. Chtěla bych se zeptat, zda má smysl užívat preparáty na zlepšení spermií a případně jaké byste doporučili a jak velké zlepšení je reálné očekávat? V případě zlepšení fragmentace spermií (na jakou hodnotu?) má význam zkoušet oplodnit vlastní vajíčka? Nebo máme uvažovat raději rovnou o dárci spermií? Nebo by lepší šanci na úspěch mělo oplodnění vajíček dárkyně partnerovými spermiemi?
Děkuji.

2

Re: Další postup IVF

Dobrý den,
k podpoře spermiogenese a zlepšení fragmentace DNA spermií  doporučuji  obecně vitamíny, nejčastěji  Selzink plus, a antioxidanty. např. Megaenzym
Při větším počtu vajíček (10) bych 5 oplodnil  dárcem a druhou polovinu manželem. 

prim MUDr Pavel Texl