1

Téma: Doplnění imunologického vyšetření - jaké vyšetření má smysl?

Dobrý den,
nebyla u mě zjištěna žádná příčina neplodnosti (i podrobná hematologie v pořádku), partner je v pořádku. Je mi 34 let.

Můj dotaz zní, zda se takto může projevovat imunita a jaké vyšetření bych si měla doplnit?

Hned první noc po ET mě začaly silně bolet klouby a dostala jsem vysokou horečku, která trvala několik dní. Takové příznaky mívám třeba u chřipky, ale v průběhu IVF jsem nikde nebyla a nikoho z rodiny jsem tou "nemocí" nenakazila, i když jsem s nima byla po ET v kontaktu. K těhotenství nedošlo.

Následovala snaha otěhotnět přirozeně a několikrát ke konci cyklu slabě pozitivní test a opět kolem 11.-12. dne po ovulaci slabší příznaky jako by na mě šlo nějaké virové onemocnění. Může se takto projevovat imunologická příčina? Bojuji proti embryu?

V pořádku mám protilátky proti ovariím, spermiím a zona pelucida. Antifosfosfolipidové protilátky také bez nálezu.

Kamarádka mi říkala o protilátkách proti trofoblastu. Mohl byste mi prosím říct, zda je to to samé, jako aktivace NK buněk s buňkami trofoblastu? Toto vyšetření zatím nemám.

Které vyšetření bych si mohla ještě doplnit? Mám strach, že půjdu na další IVF a dopadnu opět jako poprvé.

Jaké centrum byste mi doporučil pro imunologické vyšetření? Jsem z Prahy.

Děkuji
Věra

2

Re: Doplnění imunologického vyšetření - jaké vyšetření má smysl?

Vážená paní,

imunita silně ovlivňuje oplození, usazení  zárodku v děloze a jeho další vývoj. Klíčovým mechanismem je tzv. specifická buněčná imunita, což je soubor reakcí, kterými reagují buňky imunitního systému v děložní sliznici na přítomnost zárodku. Máte pravdu, že jednou z buněčných populací jsou t.zv. NK buňky (natural killers - přirození zabíječi). Ve hře je ovšem řada dalších buněčných populací - makrofágy, T regulační buňky, LAK buňky a další. Pokud tyto buněčné populace působí proti zárodku, zabraňují jeho usazení do děložní sliznice a/nebo dalšímu zdárnému vývoji. Důsledkem je buď selhání implantace zárodku, nebo potrat, většinou časný.

Z výše uvedeného plyne, že protilátky (t.j., humorální typ imunitní reakce) nejsou v první fázi těhotenství rozhodující.
Reakce, které popisujete po přenosu embrya, mohou být příznakem imunitní reakce proti zárodku, mohou však mít i jinou příčinu.

K průkazu reakce imunitních buněk (nejen NK) na přítomnost embrya existuje skríningová metoda (detekce tvorby MIF). V Praze ji používá např. pracoviště reprodukční imunologie AREPIM, o podrobnostech se můžete informovat na webu >arepim.cz<.

Zdraví J. Madar