1

Téma: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Dobrý deň.
3x sme absolvovali ivf, všetky vklady negatívne, vyšetrenie na RI Nitra z výsledkom:
diagnóza:
preukázaná celulárna odpoveď voči partnerovým antigénom (možným HLA_C) hraničného stupňa, výrazne zvýšené zastúpenie NK buniek v periférnej krvi (34 %), ktoré sa môžu negat. podielať na procese implantácie a placentácie, nejedná sa o protilátkovú imunitu, cytotoxicita NK buniek v norme, nasadený medrol - pokles na 18, následne 4 ivf s negatívnym výsledkom, kontrolný odber po neúspešnom ivf NK bunky - 27%. t.č. medrol vysadený. Ostatné výsledky v norme - genetika, hemato., endogkrino., spg..
IgG- 11,6
IgA - 2,27
IgM -1,23
MI sperm. partnera - 52,2
MI trofobl. - 98,4
MI cudzie - 46,1

Na október plánujeme ďalšie ivf, pričom dr. Dzurilovou bol navrhnutý intralipid LipoPlus 100 ml/250ml F1/1.
Chcela by som vedieť, či celulárna odpoveď voči partnerovým antigénom a výrazne zvýšené NK bunky môžu byť tou príčinou neúspešných ivf.
Taktiež by som Vás poprosila o váš názor na ďalší postup, prip. aké ďalšie vyšetrenia či liečbu by ste odporučil. Ďakujem.

2

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Ešte som zabudla doplniť, že vždy po ET/KET cca na 5-6 deň som mala zimnicu s tým, že som bola celá spotená (ako pri 40 °C teplote), následujúci deň príznaky tehotenstva ako bolestivé, naliate prsia, nafúknuté brucho začali ustupovať.
Počas užívania Medrolu bola zimnica iba veľmi mierna, no výsledok aj tak negatívny.
1. Môže to byť prejavom negatívnej reakcie tela na embryo, niečo ako spôsob zbavenia sa cudzej DNA?
V jednom článku ste radiť dať si vyšetriť "specifické buněčné imunity na rozhraní zárodek/děložní sliznice".
2. kde a ako sa toto dá vyšetriť, (príp. akou medicínskou skratkou sa toto označuje vo výsledkoch)?

Ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc.

3

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Vážená paní,

aktivovaná specifická buněčná (celulární) imunita (BI) je jedním z faktorů, který může negativně ovlivnit implantaci (usazení) zárodku v děloze. Hodnoty, které uvádíte, svědčí pro zvýšenou BI. Pracoviště MUDr. Dzurillové používá k měření této veličiny tzv. inhibici migrace (MI) a sdílí stejnou metodu jako naše pracoviště v Praze (Arepim).

Vaše příznaky po přenosu embrya svědčí pro možnou negativní reakci imunity.

Léčebný postup je správný. Je třeba minimalizovat dráždění imunity v pohlavním ústrojí (dočasná kondomová ochrana, léčba případných gynekologických infekcí) a imunitu tlumit podáváním malých dávek kortikoidů  (např. Medrol 2-4 mg denně) po dobu alespoň 4-5 týdnů před ET. Pokud se nezdaří otěhotnění po cca 3-4 ovulačních cyklech, je vhodné podávání kortikoidů přerušit na 3-4 týdny a pak léčbu znovu zahájit.

Zdraví J. Madar

4

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Dobrý deň.
v nadväznosti na poslednú správu nám ivf v krytí Intralipidom nevyšlo. Pri kontrolnom podaní intralipidu pani dr. zistila, že na intralipid vôbec nereagujem (pred podaním Lipoplus - NK bunky 27%, kontrólny odber týždeň po podaní Lipoplus - NK bunky 33%).

Ako ďalší postup liečby pani dr. navrhuje pri ďalšom vklade infúzne podanie imunoglogulínov - Privigen.
1. Chcem sa opýtať na Vašu skúsenosť podávania imunoglobulínov v tejto forme na zníženie NK buniek, resp. schopnosť prípravku pri znižovaní NK buniek.
2. Taktiež sa chcem opýtať či by bolo vhodné urobil kontrolóny test tohto prípravku (napr. v cykle bez vkladu embrya), teda či dokáže Privigen NK bunky znížiť.
3. Prípadne či by ste navrhol inú liečbu.

Ďakujem za Váš názor.

5

Re: Špecifická celulárna odpoveď + NK bunky

Vážená paní,
zvýšená koncentrace NK buněk v periferní krvi může mít řadu příčin, které vůbec nesouvisí s reprodukcí. Mnohem cennější je test na specifickou buněčnou imunitu, používající jako cílové antigeny látky účastnící se přímo reprodukce (ejakulát partnera, buňky plodového lůžka). Tento test provádějí specializovaná pracoviště reprodukční imunologie, v Praze např. ambulance Arepim (web arepim.cz).
Léčebné postupy, které uvádíte (Lipoplus, Privigen), jsou nespecifické a ne vždy účinné. Po provedení specifického testu by bylo možno nasadit před dalším pokusem o oplození cílenou imunomodulační léčbu s větší šancí na úspěch.
Zdraví J. Madar.